Mennyiben befolyásolja a jövedelmi helyzet a boltválasztást?
A diszkontokban az alacsonyabb jövedelműek vásárolnak, a hipermarketekben bonyolított nagybevásárlásokkal spórolni lehet, a szupermarketek pedig a gazdagabbak kényelmét szolgálják. Vajon igaznak bizonyulnak ezek a sztereotípiák a mai Magyarországon?
A GfK Hungária 2010. évi Kereskedelmi Analízisek tanulmányából számos következtetést levonhatunk az üzletválasztás motivációit illetően, és a régi beidegződések közül is többet megcáfolhatunk vagy árnyalhatunk.
Kezdjük a diszkontokkal! Tényleg a szegények spórolnak azzal, hogy itt vásárolnak? Nos, a háztartások túlnyomó többsége, tízből közel kilenc család vett valamit diszkontban 2010-ben, vagyis ez az üzlettípus széles körben elfogadottá vált. A szegmensen belüli sajátos kettősség, hogy az új hard diszkontokat inkább a magas jövedelműek, a régebbi láncokat viszont az alacsony jövedelműek és az idősebbek látogatják átlagon felül. A diszkontok legnagyobb súllyal a kisvárosi háztartások bevásárlásaiban szerepelnek.
A hipermarketek népszerűsége töretlen: piaci súlyuk növekedett, vásárlóik száma stabil – bár utóbbi mutató tendenciáját tekintve jelentős eltérések mutatkoznak az egyes láncok között. A legnagyobb hipermarketlánc vásárlásai az országos átlaghoz igazodnak, a többiben kifejezetten felülreprezentáltak a magasabb jövedelmű háztartások. A hipermarketek vásárlói elsősorban autóval közelítik meg az üzleteket, és egy-egy alkalommal jelentősebb összeget tudnak a kasszáknál hagyni.
2010-re is igaz volt az a válság kezdete óta megfigyelhető tendencia, hogy a lakóhely közeli kisboltok szerepe megnőtt: a csatorna minden más üzlettípustól forgalmat tudott nyerni. A folyamat több ok eredője: egyrészt a sok kisebb vásárlással elkerülhető a nagyáruházak áru- és akcióbőségének csábítása, másrészt az autós közlekedés megemelkedett költségei (üzemanyagár, törlesztőrészletek) miatt is átértékelődött a nagybevásárlások gazdaságossága. Ezt támasztja alá, hogy a kisboltok szerepe kiemelkedő a kistelepüléseken, valamint hogy a hazai láncok esetében felülreprezentáltak a viszonylag alacsonyabb jövedelmű háztartások.
A szupermarketek pozícióját sem kell azért félteni, bár egy kettős szorítás érezhető esetükben. A tehetős vásárlók inkább a nagyobb árubőséggel rendelkező hipermarketek felé mozdulhatnak, míg az árérzékeny fogyasztókat eltántoríthatja, hogy ennek a csatornának a legmagasabb az észlelt árszintje. Ebben a helyzetben a szortiment helyes megválasztása válasz lehet az igényes vevőknek, a saját márkás termékportfólió az árérzékeny vásárlóknak. A kedvező árszint és árakciók kommunikálása lendítheti át a szupermarketeket a hullámvölgyön.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >