Mélyben a búza
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termék piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból, még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy az USA agrárminisztériuma (USDA) mellett a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) is rekord volumenű, 743 millió tonna búza betakarítására számít világszerte a 2016/2017. gazdasági évben, ami az egy évvel korábbi termést hétmillió tonnával haladná meg. A búza fronthavi jegyzését az augusztus végi erőteljes árzuhanást (133 dollár (USD)/tonnára) követően 137 dollár/tonnáig felfelé korrigálták a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 2016. szeptember első napjaiban. Magyarországon átlagosan 40 ezer forint/tonna körüli áfa- és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési, 36 ezer forint/tonna áron a takarmánybúzával az AKI PÁIR adatai szerint augusztus utolsó hetében. Előbbi 18 százalékkal, utóbbi 20 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának árát.
***
A francia mezőgazdasági minisztérium becslése alapján Franciaország bortermelése 42,9 millió hektoliter lehet 2016-ban, ami 10 százalékkal elmarad a 2015. évitől, és 7 százalékkal kevesebb az előző öt év átlagánál. A KSH adatai szerin t Magyarország borkülkereskedelmi egyenlege (gyöngyözőbor és pezsgő nélkül) mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt, ugyanakkor mennyiségben 15 százalékkal, értékben 7 százalékkal csökkent 2016 első félévében az előző év hasonló időszakához viszonyítva.
***
Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió baromfihúsexportja 9,9 százalékkal, 783 ezer tonnára emelkedett, baromfihúsimportja 7,6 százalékkal, 479,5 ezer tonnára nőtt 2016 első félévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára (255 forint/kilogramm) 2,4 százalékkal volt alacsonyabb 2016 1–33. hetében az egy évvel korábbinál. Az egész csirke feldolgozói értékesítési ára 5,3 százalékkal, a csirkecombé 14,2 százalékkal, a csirkemellé pedig 3 százalékkal csökkent ugyanebben az összehasonlításban.
***
A nyerstej országos termelői átlagára 65,90 forint/kilogramm volt 2016 júliusában hazánkban. Az átlagár 12 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A felvásárolt nyerstej mennyisége két százalékkal nőtt 2015. júliusinál, egy hónap alatt nem változott. A nyerstej kiviteli ára a belpiaci árnál 22 százalékkal magasabb, 80,15 forint/kilogramm volt 2016 júliusában, egy hónap alatt 26 százalékkal emelkedett, az előző év azonos hónapját négy százalékkal haladta meg..
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
K&H: stabil helyzetük ellenére is enyhe pesszimizmus uralkodik a magyar kkv-k körében
Az utolsó negyedévre a nyári állapotra ment vissza a hazai…
Tovább olvasom >Ingyenes készpénzfelvétel a boltokban: miért nem használjuk?
Több mint másfél éve lépett életbe Magyarországon az a szabályozás,…
Tovább olvasom >Madárinfluenza árnyékában: korlátozások és kihívások között a magyar baromfiágazat
A 2020-ban Magyarországon felbukkant madárinfluenza járvány máig jelentős hatással van…
Tovább olvasom >