Mehet a magyar marhahús Kínába
Jó esély van arra, hogy a kergemarhakór-mentes Magyarország szállítson elsők között ismét marhahúst a kínai piacra – közölte Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára kínai tárgyalássorozatát követően. A szaktárcánál ehhez még azt is hozzátették: hazánk ugyanis mentes a szivacsos agyvelőgyulladás (BSE) néven ismert betegségektől, ezért Kína hamarosan zöld utat ad a magyar marhahúsimportnak.
Ezentúl könnyebb lehet az agrárkereskedelem Magyarország és Kína között, mivel hazánk a jövőben közvetlenül a kínai karantén hivatallal működik együtt. Ez a hivatal felel többek között az élelmiszer exportért és importért, az élelmiszerbiztonságért, illetve a higiéniáért az ázsiai országban. Eddig azonban nem sikerült a közvetlen kapcsolat kiépítése a hivatallal, pedig 12 magyar üzem vár arra a lehetőségre, hogy exportálhasson Kínában.
Ez változhat most meg a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkárának kínai tárgyalásai nyomán, aki megbeszélést folytatott Vej Csuan-csunggal, a hivatal miniszter-helyettesével. A mostani megállapodással várhatóan felgyorsulnak a régóta húzódó magyar sertéshústermékek exportjához szükséges engedélyeztetési eljárások is – tette hozzá Kardeván Endre.
A megbeszéléseken szándéknyilatkozat született egy tudományos és technológiai központ létesítésének tervéről. Továbbá a két minisztérium egy-egy tudományos intézményt bíz meg a közvetlen kapcsolattartással, illetve a kutatások összehangolásával, valamint a szaktanácsadással. Emellett a burgonya-szaporítóanyag, és a libatenyésztési projektek már közvetlen kapcsolatokon keresztül zajlanak. Az államtitkár szerint egyre több a magyar-kínai közös projekt: Így például facsemetékkel, vetőmagvakkal, állattenyésztési technológiákkal is jelen vannak a magyar vállalatok a kínai piacon.
Kardeván Endre kínai látogatása során belső-mongóliai vezetőkkel is tárgyalt, akik a csípős magyar paprika, a burgonya szaporítóanyagok, szőlő oltványok és lótenyésztési technológiák iránt mutatnak érdeklődést.
(munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >