Megújulásra képes Európa? – az ECR Europe konferenciáról, videóval

Szerző: Kátai Ildikó Dátum: 2013. 05. 17. 12:19

A jó öreg Európára szüksége van a világnak – vonta le a következtetést az ECR Europe konferenciája Brüsszelben. A szaktudás, az ötletek, az innováció bölcsője nem maradhat le a világ többi részétől. Meg kell találnia a helyét, szerepét a kontinensek nagy versenyfutásában. Ez az FMCG iparág és az Európai Bizottság politikusainak összecsengő véleménye. A hogyan a mindennapok cselekedeteiben rejlik. A nagy szavak valósággá tudnak válni? Dinamizálható ez az öregedő, jóléti társadalmak laza, sok-sok ellentmondással terhes összefonódása?

A kérdéseket bravúros záró előadásában tette fel a provokatív vagy funky professzorként is emlegetett svéd közgazdász, író és előadó Kjell Nordström, a brüsszeli ECR konferencia utolsó szekciójában. A szakember szerint a kapitalizmus 3. szakasza dőlt meg a 2007-es válsággal és a világ a 4. szakaszba lépett, amit folyékony kapitalizmusnak nevezett el. Megfoghatatlanná váltak ugyanis a jellemzők, a mikro szegmentációban, long tail elérésben, kísérletezésben aprózódnak fel a nagy folyamatok, a fogyasztó egyszerre rejtőzködik és formál újabb és újabb közösségeket. A változások felgyorsulnak, a szülők átlagban 1,25%-kal butábbak gyermekeiknél, a fiatal generációk egészen más igényekkel, fogyasztási szokásokkal, értékrenddel, életkilátásokkal, kommunikációs hajlandósággal rendelkeznek mint a szüleik. Egyre több a diplomás nő, egyes országokban 80% az egyetemeken a lányok aránya, ami előrevetít több gazdasági és társadalmi következményt, problémát is. A városiasodás, a növekvő számú egyfős háztartások, az egyre hosszabb várható élettartam új típusú termékek és szolgáltatások megjelenését vetíti előre. A jó öreg Európának minderre fokozottan kell figyelnie, hiszen az USA újra az élre tör, aminek titkát a professzor a kivételes integráló képességnek tulajdonítja, hiszen bárki pár hónap alatt amerikaivá válhat, így a bárhonnan jövő ötletek, felfedezések itt kommercializálhatók legkönnyebben, ebben és az oktatásban élenjáró, utánozhatatlan az USA. Az integrációra képtelen társadalmak, így a nemzeti ellentétektől hírhedt Európa vagy az elzárkózott Japán, ha nem tud változtatni, csak az agyelszívás terepe lehet. Ázsia és Dél-Amerika dinamikus növekedése a beruházások célpontja, mára az innovációk melegágya lett. Éles tehát a verseny. A kérdés továbbra is az marad, mi lesz a globális folyamatokban Európa szerepe?

A kollaboráció új fázisa a következő nagy lépés, amit az ECR Europe szervezet az idei brüsszeli konferencia szervezésénél messzemenően megvalósított, hiszen nem csak az ECR tagvállalatok, kereskedők, márkagyártók, szolgáltatók kaptak itt szót, hanem az egyes helyi ECR irodák és számos szakmai szervezet, így a 20 éves EuroCommerce, a Consumer Goods Forum és a Forum for the Future. Ez volt az első ECR rendezvény, ahol a politikusok is szót kaptak, az Európai Bizottság több tagja is megszólalt, a fogyasztókat képviselve, ami ékesen bizonyítja, hogy a politika figyel az FMCG szektorra, nemcsak új szabályzók kivetésének célzatával, hanem együttgondolkodásra is készen.

Fejlődési potenciál sok van, azok a cégek, akik élen járnak a fenntarthatóság, kiterjedt kollaboráció, nyitottság, transzparencia, felelősség vállalás területén pozitív fogyasztói visszajelzéseket kapnak.

Az elhangzottakról és a magasztos gondolatok régiós relevanciájáról Laurent Comas, a Carrefour Románia Supply Chain és IT igazgatóját kérdeztük. Mivel Laurent 1998-2003 között az Auchan Magyarországnál dolgozott majd 2012 augusztusáig a Match logisztikai igazgatója volt, kiválóan beszél magyarul és jól ismeri a magyar sajátosságokat, üzletmenetet is.

Kapcsolódó cikkeink