Megugrott a román agrár-külkereskedelmi hiánya
Az első negyedévben csaknem 75 százalékkal, 460,37 millió euróra nőtt a román agrár-külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi azonos időszakhoz mérten – derült ki a román mezőgazdasági minisztérium által közölt adatokból.
A tavalyi első három hónapban 263,54 millió euró volt a deficit.
Románia 2,94 millió tonna élelmiszert exportált, aminek értéke 1,257 milliárd euró. Tavaly Románia 2,613 millió tonna élelmiszert exportált 1,219 milliárd euró értékben – közölte az Agerpres román hírügynökség.
A élelmiszer-behozatal ennél gyorsabb ütemben nőtt, hiszen az idei első negyedévben 2,049 millió tonna élelmiszert importáltak 1,717 milliárd euró értékben, miközben a tavalyi azonos időszakban 1,631 millió tonna élelmiszer áramlott Romániába 1,482 milliárd euró értékben.
Románia főleg búzát és kukoricát exportált, előbbiből 1,44 millió tonnát, utóbbiból 655 ezer tonnát, amelyeknek értéke összesen 468,8 millió euró volt. A behozatalnál vezető helyen állnak a gyümölcsök, a zöldségek és a hústermékek, amelyekből összesen 425,9 millió euró értékben importált Románia.
Bukarest fő agrárkereskedelmi partnerei Németország és Olaszország, előbbiből származik a legtöbb behozott termék, ugyanakkor az olasz piacra került a legtöbb román termék. Románia fő agrárkereskedelmi partnerei közé tartozik Magyarország is, Németország után Magyarország a második, ahonnan a legtöbb élelmiszer érkezett Romániába.
Az elmúlt években a román agrár-külkereskedelmi mérleg rohamosan romlott azt követően, hogy az adócsökkentések következtében megnőtt a belföldi fogyasztás, amit a román gazdaság saját erőből nem tudott fedezni. Tavaly a deficit hatszor nagyobb, 557,4 millió euró volt a 2015-ben jegyzett 89,2 millió euróhoz mérten. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >