Mégsem feneklettek meg a szabadkereskedelmi tárgyalások?
A napokban többek által is hangoztatott kételyek ellenére nem jutottak zsákutcába a tárgyalások az Európai Unió és az Egyesült Államok szabadkereskedelmi megállapodásáról (TTIP), a cél továbbra is az, hogy még Barack Obama amerikai elnök mandátumának lejárta előtt tető alá hozzák az egyezményt – közölte Cecilia Malmström, az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős tagja kedden Brüsszelben.
„Nem értek egyet azzal, hogy kudarcba fulladtak volna a TTIP-tárgyalások. Természetesen nehezek az egyeztetések, ezt azonban már tudtuk a legelején is” – mondta az uniós biztos, miután több vezető európai politikus is a tárgyalások „meghiúsulásról” beszélt.
Malmström elismerte, nem tudják tartani az eredetileg felállított menetrendet, ugyanis nem várható, hogy még az év vége előtt megkössék a megállapodást, de „továbbra is az a cél, hogy még Obama elnöksége alatt lezáruljanak a tárgyalások”. Amennyiben ez január 20-ig, az elnöki mandátum lejártáig sem sikerül, akkor pedig az lenne ésszerű, hogy „akkora haladást érjünk el, amekkorát csak lehetséges” – fogalmazott.
A francia elnök kedden kijelentette, nem lát esélyt a megállapodás idei megkötésére.
„A tárgyalások megfeneklettek, az álláspontokat nem tartották tiszteletben, az egyensúly hiánya nyilvánvaló” – mondta Francois Hollande, aki szerint nincs értelme tovább húzni a jelenlegi tárgyalásokat. Előzőleg Matthias Fekl francia külkereskedelmi államtitkár közölte, hogy Franciaország a jövő hónapban a szabadkereskedelmi tárgyalások befejezésére szólítja fel az Európai Bizottságot.
„Franciaország nem nyújt tovább politikai támogatást a tárgyalásokhoz” – szögezte le az államtitkár.
A hét végén Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter, szövetségi alkancellár egy tévéinterjúban közölte, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok között folyó szabadkereskedelmi tárgyalások gyakorlatilag zsákutcába futottak. Megfogalmazása szerint „de facto meghiúsultak”.
A megkötendő megállapodás, a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Paktum nem csupán a már ma is viszonylag alacsony vámkorlátok lebontásáról szól a tervek szerint, hanem az áruk és szolgáltatások előállítására, illetve forgalmazására vonatkozó európai és amerikai szabályozás összehangolásáról is.
A 2013 júliusában megkezdett tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést, aminek fő oka az, hogy az európai politikai közvélemény egy része aggodalommal tekint a tervezett ügyletre, attól tart, hogy az megnyitja majd az utat a tőkeerős, globális szerepet játszó amerikai nagyvállalatok – környezet-, illetve fogyasztóvédelmi szempontokon átgázoló – érdekeinek európai érvényesítése előtt. (Bajnok Artúr,MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Közös online petíció indult a gazdák védelmére
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >Moore Hungary: Csaknem két hét maradt még a döntésre a csoportos társasági adózás választásáról
November 20-ig nyújthatnak be kérelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál…
Tovább olvasom >