Megosztják az elemzőket is a friss kiskereskedelmi és inflációs adatok
Az idei inflációs kilátások terén az elemzők különböző nézőpontokat képviselnek, és a januári adatok nem hoztak egyértelmű képet a jövő hónapokról. A Központi Statisztikai Hivatal pénteki közleménye szerint a magyar gazdaságban nincs árnyomás az ipari és mezőgazdasági termelői árak alapján. Az elemzők azonban nem mind elégedettek…
Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője az MFOR-nak elmondta, hogy az energiaárak konszolidációja már megjelenik a vállalatoknál, és nem számít az infláció ismételt növekedésére, mivel a januári havi infláció mindössze 0,7 százalék volt, miközben az elemzők 1 százalék feletti emelkedésre számítottak.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza kedvezőnek nevezte a pénteki adatokat, amelyek a vártnál alacsonyabb inflációt mutattak. Az alacsony infláció a kiskereskedelemben a fokozódó versenynek, az energiaárak normalizálódásának és a belső kereslet még mindig nem eléggé erős állapotának tulajdonítható.
Az ING Bank vezető elemzője, Virovácz Péter, megjegyezte, hogy a szolgáltatások 0,5 százalékos drágulása meglepetést okozott, különösen azért, mert több élelmiszer árcsökkenést tapasztaltak. A decemberi szolgáltatásátárazás valójában a minimálbér-emelés miatt előrehozott, év eleji átárazás volt, és a szolgáltatások inflációja továbbra is a két számjegyű tartományban alakul.
A januári inflációs adatok láttán az elemzők vegyes érzéseiket fejezték ki. Virovácz Péter szerint korai lenne örömtüzeket gyújtani, mivel a kedvező bázishatások lényegében kifutottak. Ennek hatására a következő hónapokban csak enyhén csökkenő, stabilizálódó inflációt várnak, majd az év második felében ismét emelkedésre számítanak. Az év első felében az infláció várhatóan átlagosan 4 százalék alatt alakul, míg 2024 második felében 5 százalék körül, az év végén pedig 5,5-6,0 százalék körül lehet.
Az elemzők szerint az inflációt a világpiaci olajárak és az üzemanyagárak alakulása befolyásolhatja a legnagyobb mértékben, és a közel-keleti konfliktus eszkalációja potenciális kockázatot jelent a világgazdaságra nézve. A jegybank szerepét és döntéseit is figyelik, és különböző véleményeket fogalmaztak meg arról, hogy a jegybank gyorsíthat a kamatlazításon vagy sem, és milyen hatással lehet mindez a forint árfolyamára.
Az infláció kérdése jelenleg nyitott, és a következő hónapok fejleményei alapján válik majd világossá, hogy a gazdaság milyen pályán halad tovább az év során.
Kapcsolódó cikkeink
Európa-szerte alacsony meggytermés várható idén
Szakértők 2025-re jelentős terméskiesést jeleznek Európa és Ázsia meggytermelő országaiban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Vezetőváltás a Fornettinél: Szabó Nándor az új ügyvezető igazgató
2025. július 1-jétől Szabó Nándor tölti be a Fornetti ügyvezető…
Tovább olvasom >Változás a Zwack vezetésében: Belovai Csaba a Zwack Unicum Nyrt. új vezérigazgatója
A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-től…
Tovább olvasom >