Így fordíthatja a maga javára a sáskajárást Kelet-Afrika
Az előrejelzések szerint 2050-re Kelet-Afrika népessége megduplázódik, így a hús iránti kereslet is növekedni fog, a sáska pedig kiváló minőségű, megfizethető mezőgazdasági alapanyag lehet a jövő élelmiszertermelésében és a haszonállatok takarmányozásában – írja az origo. Ez a kérdés különös fényben tűnik fel most, amikor a régió életét hosszú idő óta pusztító óriássáskák vonulása keseríti meg.
Évtizedek legsúlyosabb sáskajárása zajlik
Kenya az elmúlt évtizedek legsúlyosabb sáskajárványaival küzd, azonban a farmerek egy csoportja felvette a harcot a rovarokkal: a The Bug Picture nevű, kenyai-ruandai közös kezdezményes égisze alatt, a kártevőket hasznosítják az állattenyésztés számára. Ez a kezdeményezés olyan megoldásokon és projekteken dolgozik, melyek bevezetésével a kelet-afrikai mezőgazdasági termelés fenntarthatóvá és gazdaságossá tehető.
A SIVATAGI EREDETŰ SÁSKÁKAT HELYIEK KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL BETAKARÍTJÁK, ÉS ÁLLATI TAKARMÁNYT KÉSZÍTENEK BELŐLÜK.
Ez ideális megoldás lehet a nem permetezett, kisebb rajok esetében. A The Bug Picture kezdeményetzése öt hektár alatti termőföldeket céloz meg lakott területeken, amelyek nem alkalmasak permetezésre. A vállalat célja, hogy forradalmasítja az emberek szemléletét a rovaralapú fehérjék tekintetében és létrehozzanak egy helyben előállított, fenntartható, versenyképes árú fehérjeforrást.
A PORÍTOTT SÁSKA A SZÓJA ÉS A HALLISZT KÖRNYEZETBARÁT ALTERNATÍVÁJA – EZEKET AZ ÖSSZETEVŐKET JELENLEG AZ ÁLLATI TAKARMÁNYBAN FEHÉRJÉJEKÉNT HASZNÁLJÁK.
A The Bug Picture jelenleg Kenya középső részén, a Laikipia, Isiolo és Samburu környékén élő közösségekkel dolgozik a rovarok betakarításán, majd fehérjében gazdag takarmányként és szerves műtrágyaként értékesítik tovább azt a gazdaságok számára.
„Reményt teremtünk a reménytelen helyzetben, és segítünk a közösségeknek, hogy ezekre a rovarokra szezonális termésként tekintsenek, amelyet pénzért lehet betakarítani és eladni” – mondta Laura Stanford, a The Bug Picture alapítója.
Felvásárolt rovarok
Ahogy arról az Origo beszámolt, a sáskainvázió több mint egy éve indult Kelet-Afrikában, jelentősen aláásva a térség amúgy is törékeny élelmiszerbiztonságát. Azóta viszont egyre több ötlet látott napvilágot a hatalmasra nőtt sáskák megfékezésére, illetve hasznosítására, nem egyszer korábbi tapasztalatokra alapozva.
Most viszont – úgy tűnik – arra is lesz megoldás, mi legyen az elhullott sáskatetemekkel.
A The Bug Picture 50 KENYAI SHILLINGET (KB. 140 FORINT) FIZET A ROVAROK KILOGRAMMJÁÉRT.
Kenyában az átlagos havi bruttó bér 410 ezer forintnak megfelelő összeg körül alakul, így az 50 kenyai shillinges fizetség elsőre nem tűnik soknak. Ám Kenyában – ahogy más országokban is – igen nagy jövedelmi különbségek vannak a fejlett nagyvárosok és a vidék között, így a vidéki gazdálkodók számára ez a keresetkiegészítés is komoly segítséget jelent. Miközben persze a kártékony rovarok visszaszorításáért is küzdenek azzal.
A sáskákat éjszaka fáklyafénynél vagy elemlámpák segítségével gyűjtik össze, amikor azok a cserjéken és fákon pihennek. Az összegyűjtött rovarokat összetörik és szárítják, majd porrá őrlik, és állati takarmányban vagy szerves trágyában használják fel.
A SÁSKÁK KIVÁLÓ MINŐSÉGŰ, MEGFIZETHETŐ ÉS FENNTARTHATÓ MEZŐGAZDASÁGI ALAPANYAGOK.
Afrikán kívül több országban is kísérleteznek az egyenesszárnyúak újrahasznosításával, Pakisztánban például halak, baromfik és tejelő állatok takarmányába is kevernek az őrölt sáskalisztből. Tudományos kutatások is alátámasztották, hogy az ízeltlábúak felhasználásával készített tápok sikeresen beilleszthetők a haszonállatok takarmányozásába. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Meg kell erősíteni a családi gazdálkodókat
A családi gazdaságok kiemelt szerepet játszanak a globális élelmezésbiztonság megerősítésében…
Tovább olvasom >Nébih: az olaszsáskák a nyáron jelentős károkat okoztak Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben
Jelentős károkat okoztak nyáron Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben az elszaporodó…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >