Megoldások érmebevonás ügyében
A kerekítés nem képez áfa-alapot, a pontos árfeltüntetést tételesen kell érteni és nem kell átállítani a pénztárgépeket.
A kereskedelmi szövetség elégedett a kormány utóbbi napokban érmebevonás-kerekítés ügyében tett lépéseivel. Vámos György elnök üdvözölte, hogy kiegészítésre került a korábbi törvényjavaslat és belekerült a törvénytervezetbe a „kerekítési különbözet” fogalma, továbbá azt, hogy erről nem kell bizonylatot kiállítani. Ennek értelmében a pénztárgépeket sem kell átállítani.
A fogyasztóvédelmi törvényben előírt árfeltüntetési kötelezettséget a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság állásfoglalása szerint vásárlási tételenként kell majd a nyugtán ellenőrizni, a végösszeg kerekítése így nem ellentétes a tájékoztatási követelményrendszerrel.
A szövetség szerint vizsgálni kell, hogy az arra alkalmas pénztárgépeken átállítás nélkül is kezelhető-e a végösszeg kerekítés engedményként, vagy felárként. A végösszeg módosítását engedménnyel, vagy felárral jelenleg is elvégezheti a pénztárgépek egy része, típustól függően. Ebben az esetben viszont az engedmény, vagy felár a kerekítési különbözettel egyezősége ellenére is áfa-adóalap.
A törvényjavaslat január 24-én közzétett szövege (rövidítve, a szolgáltató feladatait kiemelve) a következő:
1. §
(1) Forintban, készpénzzel (bankjegy vagy érme átadásával) történő fizetés esetén, ha a fizetendő végösszeg nem 5 forintra vagy annak többszörösére végződik, úgy – a 3. §-ban foglaltak kivételével – a 2. §-ban meghatározott kerekítési szabály alapján kell a készpénzben fizetendő végösszeget meghatározni és a pénzfizetésre irányuló kötelezettséget teljesíteni.
(2) A nem 5 forintra vagy annak többszörösére végződő fizetendő végösszeg és az (1) bekezdés alapján meghatározott készpénzben fizetendő összeg különbsége kerekítési különbözetnek minősül.
(3) A kerekítési különbözet vagyoni előnynek vagy hátránynak nem minősül, arról bizonylat kiállítása, illetve annak bizonylaton történő feltüntetése nem kötelező.
(4) Az e törvényben meghatározott kerekítéssel teljesített pénzfizetésre irányuló kötelezettséget pénzügyileg rendezettnek kell tekinteni.
2. §
A kerekítés szabálya a következő:
a) a 0,01 forinttól 2,49 forintig végződő összegeket lefelé, a legközelebbi 0;
b) a 2,50 forinttól 4,99 forintig végződő összegeket felfelé, a legközelebbi 5;
c) az 5,01 forinttól 7,49 forintig végződő összegeket lefelé, a legközelebbi 5;
d) a 7,50 forinttól 9,99 forintig végződő összegeket felfelé, a legközelebbi 0 forintra végződő összegre kell kerekíteni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >A piaci egyensúly biztosítására törekszik majd az új fogyasztóvédelmi hatóság
A január 1-jén felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH)…
Tovább olvasom >