Magazin: Megkezdődött az első onlinekassza forgalmazása
A kereskedelmi szektort érintő legfontosabb változás a pénztárgépek NAV-bekötése, amelynek határideje vészesen közeleg. A kasszacsere legfontosabb tudnivalóiról a Laurel Számítástechnikai Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Bessenyei István tájékoztatta lapunkat. Lapzártánkig négy pénztárgép kapta meg a típusengedélyt a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól (MKEH), mind a négy az elektronikus napló nélküli, úgynevezett kiskasszák családjába tartozik.
A kasszákat két nagy csoportra osztjuk, az első az elektronikus naplóval nem rendelkező, úgynevezett kiskasszáké, a másik az e-naplós, PC-s alapon működő pénztárgépeké.
Laurel Smart kasszacsalád
A kiskasszák, vagyis az egyszerűbb gépek a rendelet szerint augusztus 31-ig üzemelhetnek, utána már csak a NAV-hoz bekötött gépekkel dolgozhat a kereskedő. A hatóság ettől az időponttól büntethet, bár a legutóbbi nyilatkozatok szerint csak azt szankcionálják, aki nem tudja igazolni, hogy már megkötötte a szerződést az új pénztárgép beszerzésére. Ha valaki önhibáján kívül nem jut kasszához határidőre, azt nem bünteti a hatóság. Az ellenőrzéshez elég bemutatni, hogy már igényelt regisztrációs kódot a NAV-tól és szerződést kötött a forgalmazóval.
A kiskasszák leváltására a Laurel a Smart termékcsaláddal készült. Egy mini kasszából, valamint két középkategóriás gépből áll majd a kínálat. Mindhárom jól kiforrott technológiát képvisel, a tartós használat során sem lesz velük gond.
A kiskasszák felkészítése az online bekötésre komoly mérnöki feladatot jelent, ugyanis minél kisebb a méretük és a teljesítményük, annál nehezebb fizikailag az Adóügyi Ellenőrző Egységet (AEE) beépíteni a dobozba. A kiskasszákba a SagemCom és a Laurel által közösen fejlesztett AEE-t szerelik be.
A magyar kereskedők többsége, mintegy 70-75 százalék az egyszerűbb gépeket használja, ezért fontos, hogy mielőbb megrendeljék a kiválasztott pénztárgépet, ugyanis a gyártás, kiszállítás, beüzemelés folyamata időigényes. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivataltól elsőként engedélyt kapott Laurel kassza oktatásán is túl vannak már az első megrendelők.
A Laurel Smart kassza főbb jellemzői
A Laurel kasszához minden szükséges egység csatlakoztatható: elektronikus mérleg, nyomtató, modem, vonalkódolvasó, fizetési terminál PIN-kód-olvasóval és persze a kasszafiók.
A billentyűzet 14 kiegészítő gombot tartalmaz, e gyorsbillentyűkkel beállíthatjuk a gyakran használt funkciókat. A két grafikus LCD-kijelző megkönnyíti a tájékozódást, azt is beállíthatják rajta, hogy nagyobb betűkkel két sorban, vagy kisebbekkel, négy sorban jelenítse meg az információkat.
Az úgynevezett Fujitsu easy load technológiával a nyomtatóban nagyon gyors és egyszerű a papírcsere. Ezt a műveletet néhány másodperc alatt elvégezhetik, akár egy kézzel is. Képes 60 méter hosszú tekercset kezelni, amelyet ritkán kell cserélni.
A rendelések leadása a www.kiskassza.hu weboldalon történik (bővebb információ: info@kiskassza.hu)
Laurel Premio kasszacsalád
Bessenyei István szerint hamarosan több pénztárgépük is kaphat típusengedélyt, további kiskassza-megoldások mellett több mint 30 PC alapú kasszarendszer engedélyeztetését tervezi a cég az idei évben. A Laurel Retail konferencián, az országban elsőként már április 25-én bemutattak egy működő online pénztárgépet, amely elektronikus naplóval rendelkező kassza volt. A laikus számára különös lehet, hogy az engedélyeztetés még folyamatban van. Erre a piac összetételében keresendő a válasz, hiszen a magyarországi pénztárgépek 70-75 százaléka elektronikus napló nélküli kiskassza. Ezek fejlesztése volt sürgetőbb, hiszen nagyobb kört érint a cseréjük, ráadásul a rendelet is úgy szól, hogy augusztus 31-ig le kell cserélni az ilyen gépeket, míg a PC alapú kasszák december végéig működhetnek. A másik ok e rendszerek komplexitásában rejlik, a PC alapú kasszarendszerek esetén mind a nyomtató, vevőkijelző vezérlése, mind a kasszaszoftverek integrációja bonyolultabb feladat. Természetesen várható, hogy hamarosan az elektronikus naplós gépek is zöld utat kapnak a hatóságtól. Az engedélyezési folyamat is gyorsulhat a közeljövőben, hiszen több olyan pénztárgépet vizsgálnak majd az MKEH-nál, amelyeknek a főbb egységei megegyeznek azokéval, amelyek már kaptak engedélyt.
(X)
A sikeres kasszacsere 5 lépése
1. Ellenőrizze, meddig használható a kasszája
o A piacon lévő kasszák között két csoportot különböztetünk meg. Az egyik az úgynevezett kiskasszák családja, amelyek nem rendelkeznek elektronikus naplóval, s a rendelet értelmében 2013. augusztus 31-ig használhatóak. A NAV oldalán megtekintheti, hogy az Ön pénztárgépe ebbe a csoportba tartozik-e.
o A másik csoport a PC-s kapcsolattal rendelkező, elektronikus naplós pénztárgépek, amelyek 2013. december 31-ig üzemelhetnek NAV-bekötés nélkül úgy, hogy eleget kell tenni a havi adatfeladási kötelezettségnek.
2. Válassza ki a megfelelő pénztárgépet
Mérje fel, mire szeretné használni a kasszát, szükség van-e arra, hogy háttérműveleteket, bolti alkalmazásokat futtasson, kasszarendszerekhez csatlakozzon, vagy elég egy egyszerűbb gép, amelybe beviszi az eladott tételeket. Már ezen a ponton érdemes szakember segítségét kérni.
3. Válassza ki a kasszaszállítót
Csak olyan forgalmazót válasszon, amelynek szakmai múltja, technikai háttere, országos szervizkapacitása alapján joggal bízik abban, hogy az igényelt kasszát időben leszállítják, telepítik, megtartják a használatához szükséges képzést. Ha sikerült forgalmazó partnert találnia, győződjön meg róla, hogy rendelkezik-e érvényes engedéllyel az adott eszközre vonatkozóan, majd érdemes megkötni a szerződést a pénztárgépre, mielőtt még elindítaná a következő pontban részletezett hivatalos regisztrációt.
4. Kérjen a NAV-tól regisztrációs kódot és támogatást, ha jogosult rá
Ehhez a PTGREG jelű nyomtatvány kitöltése és beküldése szükséges.
A PTGREG-01-es lap kizárólag a támogatási tartalommal nem rendelkező üzembe helyezési kód igénylésére szolgál. Ha jogosult a kasszánként legfeljebb 50 ezer forintos állami támogatásra, akkor ugyanezen a nyomtatványon a TAM 01 és TAM 02 lapokat kell kitöltenie. Ügyeljen a pontos és hiánytalan adatközlésre, ellenkező esetben elutasítják a támogatási igényt!
A NAV 5 napon belül minden egyes pénztárgéphez elküldi elektronikus formában a 16 karakterből álló regisztrációs kódot, amely – megfelelő feltételek esetén – a támogatás igénybevételéhez is szükséges. Postai úton 8 nap az ügyintézés határideje.
5. Jöhet a kassza beszerzése
Azoknak a kereskedőknek, akik elektronikus naplóval nem rendelkező, úgynevezett kiskasszát használnak, legkésőbb augusztus 31-ig le kell bonyolítani a cserét. A NAV ezután bírságolhat, de nem büntetik azokat, akik már megkötötték a szerződést a pénztárgépszállítóval, de – önhibájukon kívül – nem jutottak hozzá a kasszához.
A pénztárgép beszerzésekor nyomtatott formában át kell adnia a NAV-tól kapott regisztrációs kódot a kasszaforgalmazónak. Ha a NAV nyilvántartása tartalmazza a támogatási összeget is, akkor a pénztárgépet beüzemelő forgalmazó a dotáció mértékével csökkentett áron adja át a pénztárgépet a felhasználónak. A beüzemelő a regisztrációs kód, valamint a kassza AP-számát rögzíti. A pénztárgép adóügyi ellenőrző egysége online kapcsolatba lép a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerverével, amely válaszüzenettel helyezi üzembe a gépet.
Fontos, hogy aki támogatást kapott, az legkésőbb 2013. december 31-ig végezze el az üzembe helyezést, mert aki határidő után érvényesíti a regisztrációs kódot, az elveszíti a támogatást.
Elérhetőségek:
www.laurel.hu
www.kiskassza.hu
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Magyar libatollal tör be a globális piacra a GUVET high fashion ruházati márka
Stratégiai megállapodást jelentett be december 3-án Budapesten az FBZ Hungária,…
Tovább olvasom >A PENNY üzletekben még december 24-én is vásárolhatunk
A PENNY Magyarország számára fontos, hogy vásárlóinak az ünnepek alatt…
Tovább olvasom >A Lidl rengeteg terméket kínál olcsóbban, mint tavaly
A Lidl Magyarország csak novemberben már több mint 600 terméket…
Tovább olvasom >