Megkezdődött az agrártörvények parlamenti vitája
A törvényjavaslat fő célja a magyar agrárszektor versenyképességének növelése, az adminisztrációs terhek csökkentése és az egységes jogalkalmazás elősegítése – összegezte Nagy István agrárminiszter csütörtökön, az agrár tárgyú törvények módosításáról szóló 23 törvényjavaslat kapcsán elmondott expozéjában a Parlamentben.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2024/04/Kepernyokep_11-4-2024_20106_kormany.hu_-300x250.jpeg)
(Fotó: AM/Fekete István)
A tárcavezető kiemelte, a termeltetői együttműködés bevezetése hozzájárulhat a termelők piaci pozíciójának erősítéséhez és a feldolgozók alapanyag-ellátottságának biztonságához. A változások továbbá elősegítik a termelők és feldolgozók közötti erősebb piaci kapcsolatok kialakítását. A tervezett módosítások között szerepel a kockázatmegosztási rendelkezések kötelezővé tétele a mezőgazdasági vállalkozási szerződéseknél, valamint a termeltetői szerződések fogalmának és tartalmának meghatározása. A tárcavezető hozzátette, a javaslat továbbá szabályozza a mezőgazdasági termékek nagykereskedelmi tevékenységét, és intézkedéseket tartalmaz a késedelmes fizetések kezelésére is, amelyek révén a gazdasági szereplőknek biztonságosabb és kiszámíthatóbb üzleti környezetet teremthetnek. Mindemellett törekszik az egységes jogalkalmazásra, az adminisztrációs terhek csökkentésére és a közfeladatok hatékonyabb ellátására. Az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény módosításával kapcsolatban azt mondta agrárium generációs megújulását ösztönözve a gazdaságátadási szerződés hatósági jóváhagyása iránti eljárás a jövőben díj- és illetékmentes lesz. Ugyanezt a célt szolgálja az illetékekről szóló törvény módosítása is, amely értemében a gazdaságátadás illetékmentes lesz, továbbá a gazdaságátadó nem fogja elveszíteni az illetékmentességet, ha olyan termőföldet ruház át a gazdaságátvevőre, amely esetében a megszerzést követően 5 év még nem telt el – részletezte a miniszter.
Nagy István összegezte, az új rendelkezések elfogadása hozzájárulhat a magyar mezőgazdaság versenyképességének javításához és a fenntartható fejlődéséhez, ami kulcsfontosságú az ágazat stabilitásához és hosszú távú sikeréhez. Az agrárium támogatása és versenyképességének növelése kiemelten fontos a mostani háborús helyzetben.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >Február 4-től lehet pályázni öntözési beruházások megvalósítására
Kiemelt területként kezeli az öntözéses gazdálkodás fejlesztését az Agrárminisztérium, amely…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >