Megindult a tej-árhullám
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeriparitermék-piacainak tendenciáit.
A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 96,03 forint/kilogramm volt 2017 szeptemberében. Az alapár kétszázalékos növekedése miatt a nyerstej átlagára négy százalékkal emelkedett szeptemberben az augusztusihoz képest, és 33 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának átlagárát. A nyerstej kiviteli ára 114,37 forint/kilogramm volt 2017 szeptemberében, az előző havit hét százalékkal, az egy évvel korábbit 26 százalékkal haladta meg. A kiviteli ár 19 százalékkal volt magasabb a termelői átlagárnál.
Az Európai Bizottság októberi előrevetítése szerint több tejre lehet számítani a globális piacon a következő hónapokban. Az EU tejtermelése előreláthatóan helyreáll, az USA tejkínálata bővülhet, és Új-Zéland új termelési szezonjának kezdetén minden jel arra utal, hogy több tejet termelhet. Az Európai Unió tejfelvásárlása 2017-ben 0,7 százalékkal, 2018-ban további 1,4 százalékkal emelkedhet. Az EU13-tagországokban idén és jövőre is egyaránt 2,5 százalékos felvásárlásbővülés valószínűsíthető, míg a régi tagországokban 2017-ben 0,4 százalékos, 2018-ban 1,2 százalékos növekedésre lehet számítani.
Az Európai Bizottság várakozása szerint az EU sertéshústermelése 23,5 millió tonna lehet 2017-ben, egy százalékkal csökkenhet az előző évi mennyiséghez képest. Az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 1,65 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2017 szeptemberében, nem változott számottevően egy év alatt.
***
Magyarországon a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 514 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2017 szeptemberében, ami csaknem egyszázalékos csökkenést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest.
Magyarországon a vágócsirke élősúlyos termelői ára (246,30 forint/kilogramm) 3,9 százalékkal volt alacsonyabb 2017 1–40. hetében az egy évvel korábbinál. Míg az egész csirke feldolgozói értékesítési ára 1,8 százalékkal csökkent, addig a csirkecombé 3,5 százalékkal, a csirkemellé 1,4 százalékkal emelkedett ugyanebben az összehasonlításban. //
Kapcsolódó cikkeink
Augusztusi inflációs meglepetés: lassuló pénzromlás, javuló vásárlóerő
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb inflációs adatai jelentős meglepetést…
Tovább olvasom >Jelentősen csökkent a tojás ára Magyarországon
Az év első tizenöt hetében a tojás ára mélyen a…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 3,4 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest
2024. augusztusban az egy évvel korábbiakat átlagosan 3,4 százalékkal meghaladták,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egy újabb átvilágítási kötelezettség a vállalatokon az erdők védelme érdekében – az EUDR
Tavaly lépett hatályba és 2024. december 30-tól alkalmazandó az Európai…
Tovább olvasom >Tech és track – Az FMCG-dinamika mozgatórugói
Az FMCG szektor dinamikusan változó világában a hatékonyság és az…
Tovább olvasom >Mesterségesintelligencia-alapú alkalmazással is segíti kistermelőit a SPAR
Tovább bővítette kistermelői partnerprogramját a SPAR Magyarország: a Régiók Kincsei…
Tovább olvasom >