Még egyszer a felszolgálási díjról

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2025. 03. 28. 18:10

Az MVI aktualizálta tájékoztató anyagát a jelenlegi szabályozásnak megfelelően a borravalóról és felszolgálási díjról, azok kezeléséről és adóügyi vonatkozásairól.

A cikk a Trade magazin 2025/4. lapszámában olvasható.

Az összefoglaló tartalmazza a borravaló és a felszolgálási díj értelmezését, a borravalóra vonatkozó általános szabályokat, ismerteti a borravaló megjelenési formáit és kezelését, valamint a felszolgálási díjra vonatkozó szabályozás lényegét – az utóbbira vonatkozó, január 1-től érvényes változásokat érintő részből közöljük a lényeget.

A vendéglátóüzlet által alkalmazott felszolgálási díj mértéke legfeljebb a vendég által elfogyasztott termékek áfát tartalmazó árának 15%-a.

Azon szolgáltatásnyújtások esetén, ahol az értékesítés másik, az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti adóalany vagy nem adóalany jogi személy részére történik, és a vendéglátóüzletnek számlakiállítási kötelezettsége van, a felszolgálási díj mértéke legfeljebb a vendég által elfogyasztott termékek áfát tartalmazó árának 20%-a. A felszolgálási díj az áfát is tartalmazza.

A felszolgálási díjat – a 4/2009-es NFGM-SZMM együttes rendeletnek megfelelően – kétféleképpen lehet szerepeltetni az étlapon. Az egyik esetben a fogyasztói árak már tartalmazzák a felszolgálási díjat, a másiknál a végösszeghez meghatározott mértékű felszolgálási díjat számítanak fel. Az alkalmazott formától függetlenül a fogyasztó részére adott számlán, nyugtán a felszolgálási díjat elkülönítetten kell feltüntetni.

A felszolgálási díjat havonta kell a közreműködőknek kifizetni. A felszolgálási díjból nemcsak a felszolgálók, hanem pl. a szakácsok, konyhai kisegítők, a műszaki, rendezvényszervező, adminisztrációs, illetve technikai munkát végző alkalmazottak, a zeneszolgáltatást vagy egyéb szórakoztató szolgáltatást biztosító munkavállalók is részesülhetnek. A kifizetésnek meg kell egyeznie a felszolgálási díj befolyt összegének – a jogszabályban meghatározott – adókkal és járulékokkal csökkentett hányadával. //

Kapcsolódó cikkeink