Medúzahamisítókra csapott le a kínai rendőrség
Medúzahamisítókat fogott el a rendőrség Kelet-Kínában, miután már mintegy 10 tonna mesterségesen előállított csemegét értékesíthettek a piacon – jelentette szerdán rendőrségi forrásokra hivatkozva a helyi média.
Az állatvilág legegyszerűbbnek tartott képviselőire megtévesztésig hasonlító, de ízben már kevésbé rokon álmedúzákat vegyszerekből állították elő két üzemben, Csöcsiang, illetve Csiangszu tartományban. Az ellenőrzések során kiderült, hogy feltűnően sok bennük az alumínium.
A gyártók évente több mint 170 ezer jüan (7,2 millió forint) nyereségre tettek szert, minthogy az elsősorban szeletelve, különböző öntetettekkel salátákhoz használt termékük keresett volt az ínyenceket kiszolgáló keleti és déli partvidéki éttermekben. A medúzát e vidékeken elsősorban íze és kollagéntartalma miatt kedvelik.
A nyomozást vezető, Hucsou városi rendőrség először egy Jüan családnevű férfi vállalkozásán ütött rajta, miután felmerült a gyanú, hogy a termelői piacon kínált áru nem eredeti. Végül ez a férfi vezette nyomra a hatóságokat, és mutatta meg a szomszédos tartomány Csangcsou városában működtetett – a sajátjánál nagyobb – üzemet.
Az is kiderült, hogy Jüant ennek az üzemnek a tulajdonosa tanította meg a hamis medúza elkészítésének „művészi tudományára”. „Csia mester” a rendőröknek is elárult annyit, hogy három vegyszerből: alginsavból, timsóból és kalcium-kloridból kotyvasztotta a terméket.
A rendőrség laboratóriumában a hamis medúzákban kilogrammonként 800 milligramm alumíniumot mutattak ki, ami az országos egészségügyi határérték nyolcszorosa. Mint mondták, ez a mennyiség veszélyes lehet a csontokra, károsíthatja az idegeket, memóriavart idézhet elő.
A két férfit és a kereskedelemben, az áru terítésében részt vevő tettestársaikat őrizetbe vették.
A beszámolók szerint az eset arra is rávilágít, hogy a kereslettel nincs összhangban a kínálat. Megemlítik, hogy a csöcsiangi medúzafarmok gazdáinak fél kilogramm medúza kitenyésztéséhez 40 napra van szükségük.
Hucsouban nem ez volt az első ilyen eset, 2014 novemberében már hárman lebuktak hamis medúzákkal. 2013-ban a közép-kínai Hunan tartományban fogtak el egy bűnbandát, amely 40 tonnát értékesített a mesterségesen előállított állatokból. A banda vezetőjét hat hónapi börtönre ítélték. (MTI, Trebitsch Péter)
Kapcsolódó cikkeink
Az Amazon visszakozik: kínai megrendelések lemondásával reagál az amerikai vámemelésre
A kereskedelmi háború új fejezete az e-kereskedelemben – az Amazon…
Tovább olvasom >NKFH-NAV: közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítási elleni küzdelem jegyében
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó-…
Tovább olvasom >Dr. Matura Tamás: Előfordulhat, hogy az USA ledolgozza magát Kína szintjére
Dr. Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, Kínaszakértő volt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >