MBH gyorselemzés: Jelentősen erősödhet idén az idegenforgalom
Tovább erősödött a turizmus 2024. január–novemberben: a belföldi vendégek által a turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 2,0%-kal, a külföldieké 9,5%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. 2025-ben azt várjuk, hogy folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban, melyet a reálbérek növekedése is támogat.
A turizmus meghatározó folyamatai:
- Tovább erősödött a turizmus itthon: 2024 novemberében a turisztikai szálláshelyeken 1,2 millió vendég 2,8 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 17, a vendégéjszakáké 9,7%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.
- A belföldi vendégek száma 10, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,8%-kal volt magasabb az előző év azonos havinál. A 607 ezer belföldi vendég közel 1,3 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 467 ezer vendéget és 978 ezer vendégéjszakát regisztráltak.
Vendégéjszakák száma (KSH)

- A külföldi vendégek száma 23, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 15%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 639 ezer külföldi vendég mintegy 1,6 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 445 ezer vendéget és csaknem 1,1 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak.
- Az utazások célpontjai alapján novemberben a belföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához képest a Győr–Pannonhalma turisztikai térségbennőtt a legnagyobb mértékben (25%-kal), és a Sopron–Fertő térségben csökkent a leginkább (12%-kal). Budapesten 9,4%-kal nőtt és a Balatonnál 1,6%-kal nagyobb, volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
- A külföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához viszonyítva a legerőteljesebben Pécs–Villány térségben emelkedett (10%-kal), a leginkább pedig Gyula térségében esett vissza. Budapesten 22%-kal nőtt – részben a november elején megrendezett európai csúcstalálkozóval összefüggésben – a Balatonnál pedig 1,7%-kal csökkent a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.
- Az év tizenegy hónapját kumuláltan vizsgálva szintén pozitív teljesítményt mutat az ágazat:
- A turisztikai szálláshelyeken 5,6%-kal több, összesen 41,3 millió vendégéjszakát regisztráltak.
- A belföldi vendégek 2,0, a külföldiek 9,5%-kal több (20,8 millió, illetve 20,5 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.
- 2024 novemberében összesen 1 401 245 utas fordult meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ami nemcsak a tavalyi adatot haladja meg 22%-kal, hanem az eddigi rekorder 2019. novemberit is 10%-kal. A Liszt Ferenc repülőtér utasforgalma 2024-ben meg fogja közelíteni a 18 milliót, ez Európában a leggyorsabb növekedés. A kormány tervei szerint 2030-ra évi 20 millióra növekszik a reptér utasforgalma, melyet a 3-as terminál megépítése is támogat majd. Idén várhatóan megtörténik az alapkőletétel.
- A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel közel 78 milliárd forint volt, folyó áron 24%-kal nagyobb az egy évvel korábbinál.
Turisztikai szálláshelyek árbevétele összesen (millió Ft, KSH)
- Összesen 21 856 turisztikai szálláshely, ezen belül 2264 kereskedelmi, illetve 19 592 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 937 szálloda és 984 panzió volt nyitva november egy részében vagy egészében.
- Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 2,6%-kal többet, mintegy 2,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva. SZÉP-kártya változások, melyek szerint az ide érkező juttatások 50%-át lakásfelújításra lehet majd fordítani jövőre, pozitívan hathat az építőipar ágazatban, de a vendéglátóhelyek és a szálláshely szolgáltatóknak ez kedvezőtlen hír.
Rövidtávú kilátások:
Szálláshely szolgáltatás: 2025-ben várjuk, hogy folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban. Árnyalva a képet, a forint gyengülése miatt drágulhatnak a külföldi utazások, így elképzelhető, hogy idén több magyar fog belföldön nyaralni. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint vidéken idén a szállodák esetében várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedéssel lehet számolni, míg Budapesten a drágulás a 10% feletti szintet is elérheti, a külföldi turisták miatt. Budapesten nagyjából 1500 új szállodai férőhely kerülhet átadásra 2025-ben.
Vendéglátás: Az élelmiszeralapanyag-árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt, 2025-ben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése, és az ezeket felhajtó magasabb fizetések kitermelése jelent majd feladatot. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul és a bizalomhiány oldódik, a reálbérek növekedése az éttermek forgalmának bővülését is segítheti idén. Ebben az alágazatban is elválik egymástól a vidéki, illetve a fővárosi helyzet. Budapesttől távolodva csökkennek a kereseti lehetőségek, ráadásul az éttermek inkább csak a helyi, környékbeli fogyasztókra építhetnek, míg a fővárosi egységek bevételételeihez jelentősen hozzájárulnak a turisták is.
Vendéglátóhelyek forgalmának volumenindexe (2021=100,0%, KSH)
Készítette: Horti Flóra
Kapcsolódó cikkeink
Visit Hungary: Nyíregyházára és Varsányba látogatott az Európai Virágos Városok és Falvak zsűrije
Nyíregyháza és Varsány képviseli Magyarországot az Entente Florale Europe, azaz…
Tovább olvasom >Az utazás jövője: mesterséges intelligencia válthatja le az utazási irodákat
A turizmus világszerte robbanásszerűen növekszik, különösen Ázsiában, ahol a bővülő…
Tovább olvasom >Filmvetítéssel és késő esti nyitvatartással is várják a fővárosi fürdők nyáron a közönséget
Az iskolai nyári szünet kezdetével változatos programokkal várják a vendégeket…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >