MBH Befektetési Bank devizaelemzés: erősödhet a forint rövidtávon
Az MBH Befektetési Bank legújabb elemzése szerint a magyar forint az euróval szemben az év hátralévő részében fokozatosan erősödhet. Az elemzőcsapat a VAR-modell (Vektor AutoRegressziós modell) segítségével vizsgálta a devizapiaci kilátásokat, és ennek eredményeként javasolja az EUR/HUF short pozíció felvételét, vagyis az euró eladását és a forint vételét.
A modell alapján a forint erősödését számos makrogazdasági tényező támogatja, többek között a külkereskedelmi mérleg javulása, valamint a Magyar Nemzeti Bank változatlan alapkamat-politikája. Ez utóbbi szerepet játszik abban, hogy a forint vonzó marad a befektetők számára, akik a stabil kamatkörnyezetet és a magyar gazdaság viszonylagos egyensúlyát értékelik pozitívan.
Az elemzés konkrét javaslatot is tartalmaz: az ajánlott belépési árfolyam 394,3, míg a célárfolyam 385,6-382,0 között helyezkedik el. A stop loss szintet, vagyis azt az árfolyamot, ahol az esetleges veszteségek elkerülése érdekében a pozíciót zárni kell, 399,3-nál állapították meg. Ez az elemzői csapat megítélése szerint megbízható kereskedési stratégiát jelenthet a forint erősödésére játszó befektetők számára.
A román lej (RON) és a cseh korona (CZK) közötti árfolyammozgások is a vizsgálat középpontjába kerültek. Az MBH elemzői a RON/CZK devizapárban long pozíció felvételét javasolják, tehát a román lej erősödésére, illetve a cseh korona gyengülésére számítanak. Az előrejelzések szerint a román gazdaság stabilizálódása, illetve a román központi bank politikájának hatásai hosszú távon kedvező irányba terelhetik a lej árfolyamát a koronával szemben. A VAR-modell 5,42%-os hozampotenciált jelez előre a RON/CZK devizapár esetében, amely a 2024-es év végéig valósulhat meg.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a globális gazdasági környezet változása befolyásolhatja a fenti előrejelzéseket. Az elemzés kitér arra, hogy a forint és a lej erősödésének további előfeltétele, hogy az eurózónában és a világ más nagy gazdasági blokkjaiban ne következzenek be drámai változások, amelyek kiszámíthatatlanná tehetik a piacokat.
Az MBH Befektetési Bank rendszeresen frissíti modelljeit és elemzéseit, hogy a legpontosabb képet adja a devizapiaci mozgásokról, és segítse ügyfeleit a befektetési döntések meghozatalában. Az elemzés alapján a devizapiaci szereplőknek érdemes lehet kihasználni a forint és a román lej várható erősödését, míg a cseh korona és az euró esetében nagyobb óvatosságra intenek.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >