Második járványhullámtól tart a WHO
A WHO vezető tudósa szerint minden esélye megvan egy következő hullámnak a koronavírusban, miután egyre több ország dönt az újranyitás mellett – írja a CNBC nyomán a portfolio.hu.
Soumya Swaminathan a CNBC-nek beszélt arról, hogy nem tudni, egy második hullámot, egy második csúcsot vagy egy elhúzódó első hullámot fogunk-e látni az egyes országokban, mivel a fertőzési ráta nem csökkent le kellőképpen az újranyitás pillanatáig, így bármelyik forgatókönyv elképzelhető.
Elmondása szerint egy második hullám valós kockázat, mivel a vírus még mindig jelen van a világban. Mindeddig a kötelező távolságtartás és kijárási korlátozások sokat segítettek a vírus terjedésének megfékezésében, de most, hogy elkezdődtek az újranyitások, minden esély megvan arra, hogy a vírus terjedése újból útnak indul.
A WHO vezető tudósa szerint éppen ezért lenne szükség az óvatos és fokozatos gazdasági újranyitásokra, a kormányoknak pedig ébernek kell lenniük és aktívan követniük a vírus terjedését most, hogy újra „keverednek” az emberek.
Miután az idősebbek és a gyengébb immunrendszerrel vagy alapbetegséggel rendelkezők fogékonyabbak a vírusra, ezért nekik extra megelőző lépéseket kell tenniük, mint például kerülni a zsúfolt helyeket, mindig maszkot hordani, ha kilépnek az otthonukból és figyelni arra, hogy alapbetegségük kontroll alatt legyen tartva.
A Johns Hopkins adatai szerint eddig több mint millió ember fertőződött meg hivatalosan koronavírussal világszerte és több mint 400 ezren haltak már bele.
A WHO a napokban magyarázkodni kényszerült egyik munkatársuk helytelen megállapítása kapcsán arról, mennyire terjesztik a tünetmentes betegek a koronavírust. Soumya Swaminathan azt nyilatkozta, hogy nem lehet teljesen kizárni a tünetmentes betegek fertőzési képességét, de valószínűleg nem ők adják át a vírust a legagresszívabban.
Elmondása szerint amíg nem lesz vakcina, együtt kell élni és meg kell tanulni kezelni a vírust az elkövetkező években. Bár több vakcinát is fejlesztenek, nagyon szerencsések leszünk, ha év végéig lesznek már eredmények a próbafázisokból, és jövő év elején már rendelkezésre állna az ellenszer. Ezt követően azonban további 1-2 év is kellhet ahhoz, hogy a vakcinából tömeggyártással milliárdnyi dózist készítsenek és elegendő embernek beadják ahhoz a világon, hogy kialakuljon a nyájimmunitás.(portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Az RSZKF vírus miatt változatlanul szigorú előírások és intézkedések vannak érvényben
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy továbbra…
Tovább olvasom >Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Elkezdték felhalmozni a tejet az emberek Szlovákiában
A szlovákiai száj- és körömfájás-járvány újabb gócpontjai hatására nő a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >