Márton-nap előtt: drágulásra számíthatunk a liba és kacsa esetében?
November 11-én, Szent Márton napján a hagyomány szerint libát illik fogyasztani, és ennek megfelelően a magyar konyhákban az ünnep elmaradhatatlan csemegéje a libapecsenye. Azonban a madárinfluenza-járvány és az inflációs hatások miatt sokan aggódnak, hogy az ünnepi étel ára emelkedhet. Látits Miklós, a Kacsa- és Lúdszövetség titkára szerint idén nem kell drasztikus drágulásra számítani – írja a Pénzcentrum.
A madárinfluenza hatása és a piaci árak
Bár a madárinfluenza az elmúlt hónapokban több helyen ismét megjelent, és jelentős hatással volt az állomány méretére, a szakértők szerint ez nem fogja drámaian befolyásolni a piaci árakat. Látits Miklós elmondta, hogy bár előfordulhat kisebb áremelkedés, nem várható nagyobb mértékű drágulás, mint más élelmiszerek esetében. Hangsúlyozta, hogy bár az exportárak emelkedtek, a hazai árak nem fognak az egekbe szökni. Az itthon tervezett vásárlók számára tehát nem lesz szükség jelentős áttervezésre az ünnepi menü megvásárlásakor.
Jelentős veszteségek az ágazatban
Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője rávilágított, hogy a madárinfluenza miatt több mint 220 ezer víziszárnyast kellett kényszervágásra küldeni. Ez jelentős kárt okozott az ágazatnak, különösen a kacsa- és libatenyésztés terén. Ugyanakkor a hatóságok által bevezetett szigorú előírások eddig megakadályozták, hogy a vírus megjelenjen a zártabb körülmények között tartott csirke- és pulykafarmokon. A kevésbé ipari víziszárnyas-ágazat azonban továbbra is sérülékenyebb.
Kereslet és árazás: mi várható?
A liba és kacsa árának emelkedése ellenére Látits Miklós szerint a helyzet idén nem idéz elő kiugró drágulást. Az elmúlt évek inflációs hulláma miatt a vásárlók a drágább élelmiszerekről, mint a liba és a kacsa, már eleve áttértek az alapvetőbb élelmiszerek vásárlására. Ennek következtében a kereslet csökkent, ami mérsékli az áremelkedési nyomást. Braunmüller Lajos hangsúlyozta, hogy a prémium termékek, mint a hízott máj, szintén csökkent érdeklődést mutatnak a magas árak miatt.
Miért drágább a liba és a kacsa?
A kacsa és a liba tartása különleges kihívásokat rejt magában. Ezek az állatok lassabban híznak, és kevésbé hatékonyan alakítják át a takarmányt, mint például a csirke, így a nevelési költségeik magasabbak. A technológiatűrésük is alacsonyabb, ezért a gazdák nem tudják őket teljesen zárt körülmények között nevelni. Ezáltal a járványok, például a madárinfluenza, gyorsabban terjedhetnek ezekben az állományokban.
Várható felvásárlási árak és hazai helyzet
A vágóliba- és kacsa felvásárlási ára az elmúlt években folyamatosan emelkedett, bár a liba árában némi visszaesés volt tapasztalható az utóbbi hónapokban. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Baromfi Termék Tanács szerint idén sem kell áruhiányra számítani, hiszen a hazai termelés kielégítő, bár az export továbbra is jelentős részét képezi a piacnak. A víziszárnyasokból készült termékek mintegy 80%-a exportra kerül, de a belföldi piacon is megfelelő mennyiség áll rendelkezésre.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy siker volt a Márton-napi hétvége a Balatonnál
Hatalmas érdeklődés övezte a Márton-napi programokat a Balaton partján, ahol…
Tovább olvasom >Kacsából és a libából nagyjából ilyenkor esszük meg az éves mennyiséget
Hazánkban a kacsa- és a libahús fogyasztása döntően az ünnepi…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >