Márciusban csökkent a beszerzési menedzserindex
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 52,4, ami kisebb a februári 55,5 pontos értéknél, de 1995 óta tizenharmadik legmagasabb márciusi érték. A korábbi években március összességében átlagos hónap az 52,6 pontos érték megegyezik a hosszú távú átlaggal – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) az MTI-vel.
A termelési mennyiség indexe csökkent februári értékéhez képest, de 50,0 pont felett maradt, ami immár negyvenharmadik hónapja a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve.
A foglalkoztatottsági index az elmúlt időszakhoz hasonlóan két hónap szűkülés után nyolcadik alkalommal márciusban is növekedésre utal. Az index értéke alacsonyabb lett februárhoz képest, de ezzel is a tizedik legmagasabb márciusi 1995 óta.
Az új rendelések indexe jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva, a mostani érték azonban átlag alattinak tekinthető 1995 óta, hiszen eddig nyolc alkalommal mértek alacsonyabb márciusi értékeket a korábbi években.
A márciusi szállítási átfutási idő hosszabb lett februárhoz képest, az index értéke az elmúlt egy évben szinte végig 50,0 pont alatt volt.
A vásárolt készletek hetedik alkalommal bővültek egy hónap szűkülés után, de gyengébb ütemben. Az idei márciusi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján átlag feletti, és a tizedik legnagyobb márciusi.
A beszerzési árak indexe 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez a válaszadók szerint, így a beszerzési árak harmincötödik hónapja lesznek magasabbak.
A késztermékkészletek szintje márciusban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de a csökkenés üteme nem túl erős. A korábbi márciusi értékeket nézve az idei így is átlag felettinek mondható, és a tizenkettedik legnagyobb 1995 óta.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt februárhoz képest, és továbbra is 50,0 pont fölött maradt, negyvenöt hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében némileg eltérő folyamatról lehet beszélni. Az index értéke ez esetben csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemű bővülését.
Az MLBKT válaszadói márciusban a bors, a csirkecomb, a csirkemell, a festék, a fokhagyma, a gyümölcsök, a hagyma, a karaj, az ötvözött acél, a paprika, a réztermékek, a szója és a tömítő anyagok kapcsán jeleztek jelentősebb áremelkedést.
Hiány volt adalékanyagokból, Böhler elektródából, burgonyakeményítőből, fali lámpából, kondenzátorokból, öntvényekből, passzív elektronikai alkatrészekből és vintage lámpából. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
BMI: Enyhe fellendülés novemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított novemberi értéke: 50,3.…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >