Már márciusban elillant a munkaerőhiány a boltokból is
Az üres álláshelyek száma nagyot zuhant az első negyedévben, az öt évvel ezelőtti szintre esett – olvasható a blokk.com-on. A koronavírus kisöpörte az üres álláshelyeket is, az álláshirdetések helye üres maradt.
Március második felétől keserves időszak kezdődött a kereskedelem munkaerőpiacán is a koronavírus járvány miatt, ami a munkaerőhiányt is leváltotta. Március 16-tól a boltokban már csak 15 óráig lehetett vásárolni, 28-tól pedig a kijárási korlátozás miatt a többségnek be is kellett zárnia. Kivétel az alapvető cikkeket árusító élelmiszeres boltok, drogériák, gyógyszertárak voltak, ahol ekkor indultak a felvásárlási rohamok. Mindez rányomta bélyegét a munkaerőpiacra is, ahol megkezdődtek a leépítések, részben részmunkaidőre állítva az alkalmazottak egy részét, részben pedig elbocsájtásokkal. Az élelmiszeráruházak viszont fel tudták tölteni a létszámot, hiszen sokan próbálkoztak elvesztett munkahelyet pótolni náluk. És persze nem csak a kereskedelemben, a gazdaság egészében fékezni kellett a munkaerőpiacon, a szolgáltatóhelyeken a legnagyobbat, így a szállodákban, vendéglátóhelyeken. A korábbi években a munkaerőhiány pumpálta fel az üres álláshelyek számát, ahova munkaerőt próbáltak keresni a vállalkozások, a gazdaság egészében. A koronavírus járvány azonban már márciusban eltüntette az üres álláshelyek jelentős részét, visszadobva a statisztikát az öt évvel korábbi szint környékére. A legnagyobb vesztesek egyébként, hiszen az üres álláshelyek zuhanása azt jelentette, hogy nem megy már a bolt annyira, nem kell annyi dolgozó, a szálloda, vendéglátóhelyek voltak:
A boltos világban márciusban – nyilván második felében – a nagyobb (öt főnél többet foglalkoztató) boltos vállalkozások körében több mint ötezer-hatszáz fővel csökkent a létszám, ezen belül az eladók (fizikai dolgozóké, eladóké, pénztárosoké, árufeltöltőké, raktárosoké) négyezer-ötszáz fővel, 2020 elejéhez képest (a korábbi években ebben az időszakban nem volt jellemző a létszámcsökkenés):
A foglalkoztatottak száma ekkor még emelkedett is a statisztikában (ebben az adatban nem csak az alkalmazottak, hanem minden vállalkozó benne van), feltehetően az év első két hónapja húzhatta fel a negyedéves mérleget. De az már kiolvasható az adatokból, hogy sokakat áttoltak részmunkaidős foglalkoztatásba:
|
Kapcsolódó cikkeink
Baja Sándor: „A magyar munkavállalóknak sokkal kevésbé fontos a munka tartalma, mint európai társaiknak”
Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja Ezt látja Baja Sándor,…
Tovább olvasom >EuroCIS 2025: Komoly érdeklődés mutatkozik a kiskereskedelmi technológia szakvására iránt
Az Amazon és a TikTok nemrég egy olyan megállapodást kötött,…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 3,6, az előző havit 1,2 százalékkal haladta meg
Októberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,0,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >