Már márciusban elillant a munkaerőhiány a boltokból is
Az üres álláshelyek száma nagyot zuhant az első negyedévben, az öt évvel ezelőtti szintre esett – olvasható a blokk.com-on. A koronavírus kisöpörte az üres álláshelyeket is, az álláshirdetések helye üres maradt.
Március második felétől keserves időszak kezdődött a kereskedelem munkaerőpiacán is a koronavírus járvány miatt, ami a munkaerőhiányt is leváltotta. Március 16-tól a boltokban már csak 15 óráig lehetett vásárolni, 28-tól pedig a kijárási korlátozás miatt a többségnek be is kellett zárnia. Kivétel az alapvető cikkeket árusító élelmiszeres boltok, drogériák, gyógyszertárak voltak, ahol ekkor indultak a felvásárlási rohamok. Mindez rányomta bélyegét a munkaerőpiacra is, ahol megkezdődtek a leépítések, részben részmunkaidőre állítva az alkalmazottak egy részét, részben pedig elbocsájtásokkal. Az élelmiszeráruházak viszont fel tudták tölteni a létszámot, hiszen sokan próbálkoztak elvesztett munkahelyet pótolni náluk. És persze nem csak a kereskedelemben, a gazdaság egészében fékezni kellett a munkaerőpiacon, a szolgáltatóhelyeken a legnagyobbat, így a szállodákban, vendéglátóhelyeken. A korábbi években a munkaerőhiány pumpálta fel az üres álláshelyek számát, ahova munkaerőt próbáltak keresni a vállalkozások, a gazdaság egészében. A koronavírus járvány azonban már márciusban eltüntette az üres álláshelyek jelentős részét, visszadobva a statisztikát az öt évvel korábbi szint környékére. A legnagyobb vesztesek egyébként, hiszen az üres álláshelyek zuhanása azt jelentette, hogy nem megy már a bolt annyira, nem kell annyi dolgozó, a szálloda, vendéglátóhelyek voltak:
A boltos világban márciusban – nyilván második felében – a nagyobb (öt főnél többet foglalkoztató) boltos vállalkozások körében több mint ötezer-hatszáz fővel csökkent a létszám, ezen belül az eladók (fizikai dolgozóké, eladóké, pénztárosoké, árufeltöltőké, raktárosoké) négyezer-ötszáz fővel, 2020 elejéhez képest (a korábbi években ebben az időszakban nem volt jellemző a létszámcsökkenés):
A foglalkoztatottak száma ekkor még emelkedett is a statisztikában (ebben az adatban nem csak az alkalmazottak, hanem minden vállalkozó benne van), feltehetően az év első két hónapja húzhatta fel a negyedéves mérleget. De az már kiolvasható az adatokból, hogy sokakat áttoltak részmunkaidős foglalkoztatásba:
|
Kapcsolódó cikkeink
Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >Mi most egy diploma értéke a munkaerőpiacon?
Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette…
Tovább olvasom >Rugalmas munkakörülmények és a 600-800 ezer forintos kezdőbér a fiatal diplomások elvárása
A friss diplomásoknak a munkaadókkal szembeni legfontosabb igénye a rugalmasság…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >