Már létezik laborhús, ami olyan, mint az igazi
Dél-koreai kutatók úttörő módszert fejlesztettek ki a mesterséges húsok gyártására, amelyek ízében megközelítik az állati eredetű húsokat. A CNN beszámolója szerint a tudósok által kifejlesztett technológia, amely az állati sejtek 3D-nyomtatott „állványzatokon” történő tenyésztésén alapul, lehetőséget nyújt arra, hogy az állattenyésztés nélkül előállított húsok íze és aromája az eredetihez hasonló legyen.
A kutatók a Nature Communications folyóiratban publikált tanulmányukban arról számoltak be, hogy sikerült reprodukálniuk a Maillard-reakciót, egy olyan kémiai folyamatot, ami a grillezett hús jellegzetes ízét adja. A fehérjéket alkotó aminosavak és a cukrok hő hatására lépnek reakcióba, létrehozva ezt az egyedi ízvilágot. A kutatócsoport ezt az ízvegyületet egy zselatin alapú hidrogélbe juttatta, ami 150°C-on sütve szabadítja fel az ízeket, hasonlóan az igazi húsokhoz.
A dél-koreai kutatócsoport továbbra is dolgozik azon, hogy tökéletesítsék az ízeket és kombinálják őket olyan mesterséges húsokkal, amelyek jobban hasonlítanak az igazi hús megjelenésére és állagára. Jelenleg a tudományos kutatások állnak a középpontban, így a rózsaszínű, zselészerű mesterséges hús még nem fogyasztható, de a jövőbeni tervek között szerepel a termék továbbfejlesztése és piaci bevezetése.
Jennifer Jacquet, a Miami Egyetem professzora szerint a laboratóriumban előállított húsok hatalmas potenciállal bírnak a fenntartható étrend támogatásában. Az íz mellett számos más fontos tényező is szerepet játszik a hús alternatívák fejlesztésében, beleértve az állagot, a megjelenést és a tápértéket. A mesterséges húsok előállítása nem csupán az állatvédelmi és környezeti szempontokat szolgálja, hanem a globális élelmiszerellátás biztonságát is növelheti a jövőben.
A dél-koreai kutatók által elért eredmények ígéretes lépést jelentenek a mesterséges húsok fejlesztésében, és reményt adnak arra, hogy a jövőben a laborban előállított húsok valóban alternatívát nyújthatnak az állati eredetű termékeknek.
Kapcsolódó cikkeink
Ma kezdődik a World Science Forum Budapesten
Ma kezdődik Budapesten a World Science Forum (WSF – Tudomány…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >A magyar húsipar kihívásai és teljesítménye 2023-ban
A 2023-as év a magyar élelmiszeripar számára jelentős kihívásokkal telt,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >