Már látják az alagút végét – Pozitív jelek a magyar gazdaságban
Ismét az uniós átlagnál gyorsabb növekedés lehet nálunk 2011-től, 3 százalék alatti inflációval és csökkenő munkanélküliséggel – derült ki a Takarékbank szakértői háttérbeszélgetésén.
Idén szerény, de pozitív GDP-adatot várnak, jövőre 2,9 százalékos bővüléssel számolnak a szakértők. Idén is a nettó export fogja húzni a gazdaságot, az év második felében a beruházásoknak szintén pozitív hatása lehet, ugyanakkor a fogyasztás gyenge marad. A munkanélküliség is csak enyhén javulhat.
A visegrádi országokban konvergálnak egymáshoz a növekedési ütemek, bár Románia és Bulgária esetében enyhe visszaesés lehet még idén is.
Elég sok bizonytalanság van az eurózóna kilábalását illetően is, Görögország visszahúzhatja valamelyest a térséget, ugyanakkor csekély gazdasági súlya és alacsony beágyazottsága miatt nem lesz katasztrófális hatása. A német gazdaság lehet, hogy erőteljesebb állapotban jön ki a válságból, mint amilyenben azelőtt volt, és ez húzhatja a magyar növekedést is.
A kiskereskedelem stabilizálódása arra utal, hogy megállt a fogyasztás esése, de éves alapon csak az utolsó negyedévben kerülhet pluszba.
A második félévben 3-3,5 százalékra csökken a pénzromlás, jövő év elején pedig 2,5 százalék környékére süllyedhet. Kockázatot jelent azonban a gyenge forint és a növekvő energiaárak. Pozitívan hathat viszont, hogy a kormány szándéka szerint a közmű- és hatósági árak nem emelkedhetnek infláció felett – írja a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >