Manpower: a munkaadók 16 százaléka tervez létszámbővítést
A munkaadók 16 százaléka tervez létszámbővítést 2016 második negyedévében a Manpower munkaerőpiaci szolgáltató cég kedden közzétett felmérése szerint.
A munkáltatók 3 százaléka elbocsátásokkal számol, döntő többségük azonban nem tervez változást a dolgozók létszámában 2016 második negyedévében – olvasható a cég közleményében.
A felvételt és elbocsátást tervezők arányának különbségéből meghatározott Manpower munkaerőpiaci mutató értéke szezonálisan kiigazítva plusz 11 százalék, vagyis a felvételi szándék relatíve magas, egyben stabil az előző negyedévhez képest, és változatlan az előző év azonos időszakához viszonyítva is. A munkaerőpiaci felmérésbe bevont 751 munkaadó válaszából kiszámított mutató értéke az egyik legmagasabb a felmérés kezdete, 2009 harmadik negyedéve óta.
A közlemény idézi Dalányi Lászlót, a ManpowerGroup magyarországi irodájának ügyvezetőjét, aki felhívta a figyelmet, hogy a magyar munkaadóknak elhúzódó szakemberhiánnyal kell szembenézniük. Az alacsony munkabérek pedig akadályozzák a magyar munkáltatókat, hogy képzett munkavállalót találjanak, ez csökkenti a vállalkozások versenyképességét is.
Az előrejelzés szerint a munkaadók mind a kilenc vizsgált ágazatban a dolgozói létszám bővítését tervezik a következő három hónapban. A munkavállalói létszám bővítését leginkább a szállítmányozás, raktározás és kommunikáció területén dolgozó munkaadók látják szükségesnek. A felvételt és elbocsátást tervezők arányának különbségéből számított mutató itt plusz 18 százalék.
Változatlanul jók a kilátások a gyártás területén, ahol a mutató plusz 15 százalék, a vendéglátóipar plusz 12 százalékos mutatót produkált. Szerény, 4 százalékos a mutató közüzemi szolgáltatások területén, valamint a köz- és szociális szférában.
A következő negyedévre vonatkozóan mind a nyolc régió munkaadói növekvő munkaerő-felvételi szándékról számoltak be. A legnagyobb mértékű bővülést a közép-dunántúli munkaadók várják: itt plusz 18 százalékon áll a mutató. Számottevő létszámbővítést terveznek még az észak-alföldi, a fővárosi és a közép-magyarországi munkáltatók is, az első mutatója 12, utóbbiaké pedig plusz 11 százalékon áll. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fontos munkaerőpiaci tartaléknak számít az 55-65 éves korosztály is
Jelentősen megemelkedtek az idény- és alkalmi munkavállalás közterhei Magyarországon, júliustól…
Tovább olvasom >Az európai élmezőnyben van a magyar foglalkoztatottság
Az Európai Unió élmezőnyében van a magyar munkaerőpiac, foglalkoztatottság terén…
Tovább olvasom >Aktívabbak a munkavállalók, mint tavaly ilyenkor
A munkavállalói aktivitás továbbra is magas a magyarországi munkaerőpiacon: miközben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >