Magyarország az ultra fast fashion élmezőnyében van
Az ultra fast fashion cégek egyre nagyobb mértékben uralják a divatipart, köszönhetően az elképesztő technológiai hátterüknek és gyors reagálóképességüknek. A hagyományos divatipari modellekkel szemben, ahol a tervezők előre jelzések alapján dolgoznak, az ultra fast fashion vállalatok adatalapú döntésekkel és folyamatosan frissülő dizájnokkal hódítanak. Lakatos-Török György, a Boston Consulting Group (BCG) senior projektvezetője szerint ez a működési modell jelentős előnyt biztosít számukra a piacon, amely az elmúlt években ötszörös növekedést produkált.
Magyarország kiemelkedően nagy fogyasztója az ultra fast fashion termékeknek: míg Európában a divatfogyasztói kosár 7%-át teszik ki ezek a termékek, hazánkban ez az arány 12%, amivel az ország az Egyesült Államok szintjén van. Ennek egyik oka, hogy Kelet-Európában alacsonyabb a környezettudatosság szintje, emellett a fiatalabb generációk is szívesen vásárolnak olcsó és divatos termékeket. Ezzel párhuzamosan Magyarországon a second hand ruhák piaca is jelentős.
Az ultra fast fashion cégek azonnal reagálnak a közösségi médiában megjelenő mikrotrendekre. Az adatgyűjtés és -elemzés a működésük középpontjában áll: amint egy új szín vagy stílus kezd népszerűvé válni, például a neonzöld, azonnal beépítik azt a kollekcióikba. Sok esetben az új termékeket először csak 3D fotókon mutatják be, és ha nagy az érdeklődés, akkor kezdik meg a gyártást. Ez a megközelítés minimalizálja a felesleges raktárkészletet és a gyártási hulladékot.
Bár az ultra fast fashion üzleti modellje technológiailag és módszertanilag is lenyűgöző, Dobos Emese, a Hun-Ren KRTK Világgazdasági Kutatóintézet munkatársa hangsúlyozza, hogy a divatipar működési alapszabályai miatt a fenntarthatóság elérhetetlen cél marad. A jelenlegi modell egy üzleti struktúra, amelyet nem lehet egyszerűen fenntarthatóvá alakítani. Ugyanakkor a hagyományos divatcégek számára is tanulságos lehet, ahogyan az ultra fast fashion vállalatok az internetes trendekre reagálnak és optimalizálják gyártási folyamataikat.
Az ultra fast fashion modell technológiai fejlettsége és rugalmassága egyértelműen megmutatja, hogy a divatipar jövője az adatvezérelt döntéshozatal és a gyors alkalmazkodás irányába mutat.
Kapcsolódó cikkeink
Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >Shein-termék okozott súlyos égési sérüléseket egy brit tinédzsernek
Egy Shein online áruházból vásárolt körömragasztó súlyos égési sérüléseket okozott…
Tovább olvasom >Zara Pre-owned: A fenntarthatóság felé egy újabb lépés
Elindult a Zara Pre-owned szolgáltatása, amely a használt ruhadarabok adományozására,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >