Magazin: Ráncok simulóban
Az elmúlt hetek pénzügyeket érintő folyamatai az év eleji izgalmakhoz képest viszonylagos nyugalomban teltek.
Itthon sima győzelemmel tudta le a választásokat a kormánypárt, és a piac már ezt is tudta értékelni, hiába cikkezett a New York Times arról, hogy milyen stadiont építenek a miniszterelnök kertjének a végében.
Ránckisimító heteket zárt a magyar piac. Egy euró már „csak” 305,71 huncut forintocskába került. Március végén az MNB újra kamatot csökkentett, de a jó hangulatot ez se tudta elrontani. Berobbant a csökevényes BUX, már 17 990 pontot is számlált a hazai kosár. A MOL eladta orosz cégét egy török vállalatnak, és ezért cserébe 175 millió dolcsit kapott, nem rossz! Árfolyama végre 13-al kezdődik.
Az OTP részvényesek sem unatkoztak, 4325 forintra pörgött a bankpapír. A vártnál kedvezőbb kiskereskedelmi adatokat mért a KSH, reméljük, senki sem ütötte el a számokat.
Amerikában a munkaerő-piaci adatok nyomán zuhantak az indexek, de az időszak mérlege így is pozitív. Az S&P 500 (1865) és a Dow Jones index (16413) is erősödött. A korrekció 1,3704-ig nyomta az EUR/USD devizapár kurzusát. A FED elnöknője a monetáris ösztönzés mellett tört lándzsát egy konferencián, nagyszerű hír! Ráadásul nőtt a BMI nemcsak a feldolgozóiparban, hanem a szolgáltatószektorban is. Az ADP intézet számai is meghaladták a februári adatokat, és a 326 ezres heti új munkanélküliek száma sem túl magas az átlagot nézve.
A várakozások alatti inflációs adatok miatt nőhet az esélye annak, hogy az EKB újabb mennyiségi ösztönző programot vezet be az eurózónában, ahol a magas munkanélküliségi ráta 12 százalékról 11,9 százalékra süllyedt februárban.
Az árupiacokon az arany unciája 1302 dollárra, az ezüst unciája 19,96 dollárra nőtt. A Brent ára hordónként 106,72 dollár, a WTI Crude 101,06 dollár.
A március végi felfutás után április elejére azonban részvénypiaci esés kezdett el kibontakozni, melyről még nem látni biztosan, hogy csak egy kisebb korrekció vagy egy nagy esés kezdete. Részben ez a kérdéskör fogja meghatározni a következő időszak pénzügyi trendjeit.
Itthon pedig az a kérdés fogja lázban tartani a befektetőket, hogy meddig csökkenti még az MNB a kamatokat, és egy esetleges negatív pénzpiaci környezetben hogyan alakul a forint árfolyama?
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >