Magazin: Az olcsó pénz kora
A „brókerbotrány” hullámai lassan elülnek, bár vélhetően néhány tíz ezren sosem fogják ezeket a hónapokat elfelejteni. Emellett a devizahitelesek „megmentése” tartotta lázban a hazai pénzügyi közvéleményt: a bankok mintegy 1000 milliárd forintot jutattak vissza az érintett körnek. Ezzel együtt sokak számára csalódás volt az elszámolás.
Ahogy előző cikkemben is írtam, a forint árfolyama, az átmeneti mézes hetek után, az újra kezdett MNB kamatcsökkentési ciklus hatására ismét jóval 300 forint feletti tartományba kúszott fel. A hírek szerint további kamatcsökkentés várható, így minden jel szerint marad a hazai fizetőeszköz gyengülő trendje.Az alacsony kamatszint másik következménye, hogy gyakorlatilag a bankbetéteken szabad szemmel nem látható nettó kamat érhető el, amelyből kifolyólag a befektetők más eszközökbe csoportosítanak át: taroltak a befektetési alapok, az államkötvények, és a kisebb értékű lakások piacáról is mérhető keresletnövekedésről számoltak be.
Eközben az olajár lassan szivárog felfelé, ahogy az orosz katonák Kelet-Ukrajnába befelé: az oroszok kibírják a szankciókat, Ukrajna pedig már államcsődben van, a görögök kényük-kedvük szerint játszanak az EU-val, de úgy tűnik, sikeresen lavíroznak.
A nemzetközi tőkepiacokon folytatódott az olcsó pénz kora, azaz újabb jegybanki kamatcsökkentések mellett az Európai Központi Bank folytatta a havi 60 milliárd euró értékű kötvényvásárlási programját, amerikai megfelelője a Federal Reserve (FED) pedig az első negyedéves gyengébb GDP eredmények miatt távolabbra helyezte a rekord alacsony kamatok megemelését.
Érdemes azonban szoros figyelemmel követni az eseményeket, ugyanis egy minden bizonnyal bekövetkező amerikai kamatemelés boríthatja a jelenlegi trendeket, és ez kihathat az MNB kamatpolitikájára és a forint árfolyamára is. A kérdés csak az, hogy mikor következik a kamatok emelése? Ez utóbbi kérdéskör a pénzügyi világ legjelentősebb kérdése 2015-ben.
Hamarosan kiderül.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >