Magazin: Asztalkultúra
A különleges ételek adta élményt fokozzák a tálalásukhoz használt különleges tárgyak. Az elhivatott séf egyedi eszközöket igyekszik alkalmazni, így a minőségi vendéglátás világában nem ritka, hogy iparművészhez fordul segítségért.
Világtrendnek is tekinthetjük, hogy a terítékeket gyártó nagyvállalatok elismert séfek közreműködésével újítják meg évről évre termékskálájukat. Magyarországon az is csak éppen kezdődő trend, hogy egy-egy tervező és szakács fog össze tányérok, kiegészítők tervezésére, gyártására.
Az iparművészek szemszögéből lassan szélesedő piacról beszélhetünk – állítja Kondor Edit, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem formatervezési díjas oktatója. – A magyar tervezők még nehezen tudnak kapcsolódni a vendéglátás képviselőihez. A témában idén tavasszal Orlai Balázzsal együtt féléves kurzust tartó oktató szerint a fine dining nemcsak minőséget jelent, de egyediséget is. Az egyetem a témát hasonló filozófiával megközelítő, szakmaszerte igényes tálalási projektjeiről ismert Pesti Istvánban, jelenleg a budai Tanti étterem séfjében talált tökéletes partnerre – a hallgatók vele konzultáltak tárgyaik tervezése, elkészítése során. Nem is eredménytelenül, hiszen a magasan pozicionált, előkelő Tantiban most az egyetem két hallgatójának edényeit is használják tálaláshoz.
A legtöbb étterem működtetője nem is tudja, hogy edényeket egyedi igények alapján is lehet készíttetni – véli a szakember.
– A tányérok, csészék és más asztali tárgyak izgalmas mázakkal, izgalmas formákban és színekben, változatos felületekkel készülhetnek, akár más anyagfajták kombinálásával is. Egyedi kézműves termékekről van szó, amelyeknek ára is ennek megfelelő – ott kezdődik, ahol a tömegtermékeké végződik –, ám előnyük nemcsak az egyszeriségben, így az üzleti szempontból fontos megkülönböztethetőségben rejlik, hanem a speciális gyártástechnológia alkalmazásának köszönhetően tartósságukban is.
Az egyedi terítékek készítése a keramikusok számára is inspiráló feladat – érvel Kondor Edit. – Pesti István Facebook-oldalát látva sokaknak eszébe jut: ezt akarom! Pedig tudunk nagyon sok mást is. A magyar diákok a lehetőségeikhez mérten naprakészek az aktuális trendekben, az oktatás során az újdonságok forrása nemcsak az internet, az egyetem hallgatói rendszeresen látogatnak szakvásárokra, kiállításokra. Hallgatóink tudása megvan ahhoz, hogy kisszériás termékeket készítsenek, minthogy terveiket technikailag is képesek megvalósítani.
Kondor Edit szerint pozitív folyamat indult el, amelynek kézzelfogható eredményei is vannak: olyan budapesti csúcséttermek érdeklődnek a kézműves technológiával készült termékek iránt, mint a Costes vagy a Le Perle Noir. Az oktató szerint az evőeszközök területén, azaz a fémműves tanszéken is benne van a levegőben a hasonló sikeres kezdeményezések lehetősége.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >