Madosz-elnök: jó dohánytermés várható idén
A korábbi évekhez képest valamivel jobb minőségű dohánytermés várható az idei szezonban – közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke csütörtökön az MTI-vel.
Bényei Illés elmondta, 2015-höz viszonyítva több mint ezer hektárral kevesebb területre kötött szerződést a termelőkkel 2016-ban a két felvásárló, a szolnoki Dofer Dohányfermentáló Zrt. és a nyíregyházi ULT Magyarország Zrt. Tavaly 4418 hektárról takarítottak be termést a termelők, ebben az évben pedig 3366 hektárra van érvényes szerződés.
A szakmai szövetség elnöke kifejtette, a kedvező tavaszi időjárás miatt tíz nappal korábban tudták kiültetni a palántákat a gazdálkodók, a nyár közepéig még rendkívül jónak prognosztizált termést júliusban azonban komoly jégverés ért, amely több mint 300 hektár ültevényen okozott jelentős pusztítást a növények között.
Így nem valószínű, hogy a várható termésmennyiség meghaladja a termelői szerződésekben foglalt mennyiségeket – tette hozzá.
A betakarítás második fázisa szeptemberben befejeződik, a dohány minősége jobb, mint az elmúlt években, de problémát jelent, hogy a korábbi évekhez képest jelentős a növény víztartalma, ami megemeli a szárítás költségét – közölte Bényei Illés. Jelezte, míg korábban 5,5-6 kilogrammnyi zölddohányból lehetett egy kilogramm szárazdohányt előállítani, idén ez lényegesen 6 kilogramm fölé emelkedett.
A szolnoki fermentáló már augusztusban megkezdte a felvásárlást, az ULT a leszerződött Virginia-féle dohányokat szeptember 20-tól veszi át. A felvásárlási árak 2015-höz viszonyítva nem változtak jelentősen, a minőségi osztályokhoz kötött árak mindkét fermentálónál ugyanazok maradtak. Az ULT ugyanakkor szigorította a többlettermés értékesítése esetén alkalmazott prémiumrendszert, ezért várhatóan a velük leszerződött, többletterméssel rendelkező termelők nem fognak annyi prémiumot kapni, mint az előző években – mondta Bényei Illés.
A dohánytámogatási rendszerrel kapcsolatban a Madosz elnöke elmondta, az elmúlt évi nemzeti kiegészítő és a szerkezetátalakítási támogatásokat kifizették a gazdálkodóknak, azonban a de minimis, azaz csekély összegű támogatást egyelőre nem folyósították számukra, holott az ígéretek szerint ezt az összeget augusztus 31-ig kapták volna meg.
Ebben az évben hektáronként több mint 900 ezer forint támogatást folyósítottak a dohánytermelőknek, a Madosz reményei szerint a 2017-es évre nagyjából hasonló nagyságrendű támogatáshoz juthatnak hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink

Elkezdődött az idei dohánytermés felvásárlása
Elkezdődött az idei dohánytermés felvásárlása, a termesztés integrálásával és felvásárlásával…
Tovább olvasom >
Új elnök a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének élén
Kenyeres Sándor termelőt, a Nyírségi Dohánytermelői Csoport Kft. ügyvezető igazgatóját…
Tovább olvasom >
Rossz évet zártak tavaly a dohánytermelők
Termésátlagot és termésmennyiséget tekintve is rossz évet zártak 2020-ban a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >