Madárinfluenza: Többlépcsős kártalanítás jöhet
A közvetett károkkal együtt 9-10 milliárd forintra becsüli a madárinfluenzából eredő járványkárt a Baromfi Termék Tanács (BTT) – közölte a Világgazdasággal a szervezet. Ebből mintegy hárommilliárdot tesz ki az állatok leöléséből és a takarmány megsemmisítéséből eredő közvetlen termelői kár. A terméktanács a közvetett károk közé sorolja, hogy a madárinfluenza magyarországi megjelenésének bejelentésekor 15 országban mondták fel az importőrök a baromfitermék-megrendeléseiket, és esetenként fordítottak vissza már úton lévő szállítmányokat – mondta el a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a BTT elnök-igazgatója. A BTT szerint ez körülbelül 1,5-2 milliárd forintos kárt okozott – ebbe beleértve az exportőröké mellett a tenyésztők veszteségeit is.
További hasonló nagyságrendű kár jelentkezik azoknál a termelőknél, akik a korlátozó intézkedések miatt nem tudnak újabb állományokat telepíteni istállóikba. A BTT itt négyzetméterre és napra vetítve határozta meg azt az összeget, amelynek megtérítése az amortizációra és a munkabérre adhatna fedezetet. Minderre az összesen 3-4 milliárd forintos kárigény akkor nyújtana fedezetet, ha 2017 első fél événél tovább nem kell a madárinfluenza miatti korlátozásokkal számolni – mondta Csorbai.
Javaslataikat még a héten, egy csomagban nyújtják be – tette hozzá. Már eljuttatták ugyanakkor a vágóhidakon keletkezett, mintegy hárommilliárd forintos közvetlen károk ellentételezését szolgáló javaslataikat, amelyek a járvány miatti alapanyaghiány okozta veszteségeket ellentételeznék – de itt is csupán a munkabérek és azok közterhei erejéig, hogy a feldolgozóüzemeknek ebben az időszakban se kelljen elbocsátaniuk dolgozókat.
„A hatóság adatai szerint január közepéig 2,5 millió, a madárinfluenza-vírus H5N8 törzsével fertőzött baromfit kellett leölni az országban” – közölte lapunkkal a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A BTT ennél félmillióval több leölt állattal számol, és azzal, hogy ezek – és a szintén megsemmisített takarmányok – utáni kártalanításként körülbelül hárommilliárd forint jár a termelőknek. A terméktanács által 6-7 milliárd forintosra becsült közvetett kárral együtt így már 9-10 milliárd forint a baromfiágazat vesztesége. A NÉBIH szerint ugyanakkor az ágazatot ért közvetett károkat még nem lehet megítélni. Az állományok elpusztítása miatti kártalanítási összeget pedig országosan egységesen a BTT által megadott árkalkuláció alapján állapítják meg – függetlenül attól, hogy háztáji vagy nagyüzemi gazdálkodóról van-e szó. A kártérítés összegét határozatban közlik a termelővel, majd annak jogerőre emelkedése után 60 napon belül fizetnek. „Mivel a felvásárlási árak nem változnak gyorsan, a terméktanács által megadott értékek helytállóak, ám néhány tételnél korrigálni kellene” – mondta Csorbai Attila. (vg.hu, Kelemen Zoltán)
Kapcsolódó cikkeink
Piszkos ketrecek, globális veszélyek: tyúkok milliói szenvednek világszerte
Egy friss nemzetközi jelentés rávilágított: több mint harmincöt országban tartanak…
Tovább olvasom >Víziszárnyas telepek felszámolására igényelhető támogatás
Az Agrárminisztérium kiemelten kezeli a madárinfluenza-járványok kialakulásának megelőzését, ezért támogatási…
Tovább olvasom >Fontos intézkedés a madárinfluenza-járvány felszámolásának támogatására
Kiemelten kezeli az Agrárminisztérium a madárinfluenza-járványok kialakulásának megelőzését, különös tekintettel…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >