Londoni befektetői felmérés: markánsan rontotta az omikron a globális üzleti hangulatot
Jelentős mértékben rontotta a világgazdaság üzleti szektorának hangulatát a koronavírus gyorsan terjedő omikron változatának felbukkanása az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics hétfőn ismertetett friss globális felmérése szerint.
A ház 120 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezermilliárd dollár.
Az Oxford Economics beszámolója szerint egy hónap alatt a válaszadók 61 százaléka vált borúlátóbbá a világgazdaság növekedési kilátásainak megítélésében.
A ház hangsúlyozza: a koronavírus-világjárvány csúcspontja óta most fordult először elő, hogy a felméréseibe bevont üzleti vállalkozások többsége pesszimistábbá vált az egy hónappal korábbihoz képest.
A hétfőn bemutatott decemberi felmérés szerint a válaszadók alig több mint 20 százalékának hangulata javult az elmúlt egy hónapban.
Az Oxford Economics eggyel korábbi – még az omikron koronavírus-variáns feltűnése előtti – vizsgálatában a résztvevők több mint 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy derűlátóbban ítéli meg a világgazdaság növekedési kilátásait.
A cég új felmérésében kérdezett üzleti szereplők a hangulat markáns romlásának jeleként borúlátóbb előrejelzéseket adtak a világgazdaság jövő évi növekedésére: a vizsgálatba bevont vállalatok által 2022-re várt globális növekedési ütem mediánértéke jelenleg 3,6 százalék az egy hónappal korábbi 3,9 százalék helyett.
A válaszadók legnépesebb tábora most is 4-6 százalék közötti jövő évi globális GDP-bővülést vár, de az e növekedési sávot valószínűsítők aránya az előző vizsgálatban mért 45 százalékról valamivel 40 százalék alá csökkent, miközben 30 százalékról csaknem 40 százalékra emelkedett azoknak üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek a 2-4 százalék közötti jövő évi globális növekedési ütemet tartják a legvalószínűbbnek.
Érezhetően emelkedett – bár továbbra sem éri el a 10 százalékot – azoknak a válaszadóknak az aránya, akik mínusz 2 százalékos recesszió és stagnálás közötti teljesítményt, vagy 2-4 százalékos visszaesést – vagyis egyértelmű recessziót – várnak 2022-re a világgazdaságban.
A jövő évi globális növekedést más nagy londoni házak is a korábbinál borúlátóbban ítélik meg legutóbbi előrejelzéseikben.
A Fitch Ratings Londonban bemutatott friss, felülvizsgált negyedéves globális előrejelzésében közölte: a világgazdaság egészének 2022-es növekedésére szóló prognózisát az általa eddig várt 4,4 százalékról 4,2 százalékra módosította.
A nemzetközi hitelminősítő indoklása szerint a globális növekedést továbbra is szűk keresztmetszetek akadályozzák az ellátási oldalon, és ezek kialakulásának fő oka az, hogy az elmúlt egy évben, nominálértéken számolva erőteljesen visszalendült a koronavírus-járvány által korábban elfojtott globális kereslet, ezzel azonban nem tartott lépést ugyanilyen ütemben a termelés. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A német kivitel 1,6 százalékkal, a behozatal 6,2 százalékkal esett az idei első fél évben
Csökkent Németország kivitele és behozatala az idei első hat hónapban…
Tovább olvasom >Fidelity: Három téma, ami Q3-ban alakítja a befektetéseket
Eljött a járványt követő normalizálódás, amelyet annyira vártunk? A gazdasági…
Tovább olvasom >Fitch Ratings: a korábban vártnál erőteljesebb világgazdasági növekedés várható az idén
A korábban vártnál erőteljesebb világgazdasági növekedést valószínűsít az idei évre…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >