Elkerülné a munkahelyi baleseteket? Ezt kell tennie!
Magyarországon az év első felében tízezer munkahelyi baleset történt, de sokat el lehetett volna kerülni. A MOL már döntött: január 1-től minden magas kockázattal járó, kritikus tevékenységet végző beszállítótól szigorú munkavédelmi tanúsítványt kér.
A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint 2016 első félévében Magyarországon összesen 10 276 baleset történt munkavégzés közben, amiből 36 halállal végződött. Ebben a periódusban 27 százalékkal több munkahelyi baleset fordult elő, mint 2015 hasonló időszakában. Nem véletlen, hogy hazánkban a cégek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a munkavédelemre.
Nemzetközi szinten a legtöbb nagyvállalat évek óta csak olyan beszállítókkal dolgozik együtt, amelyek rendelkeznek a munkavédelmet és biztonságot garantáló SCC/VCA tanúsítvánnyal.
A rotterdami kikötőben, olajipari cégek összefogásából 1994-ben született, majd azóta egységesített és Európa több részén alkalmazott minősítés egy olyan eljárássorozatot takar, amelynek során a jelentkező cégeket munkabiztonsági és munkaegészségügyi szempontból teljesen átvilágítják. Ha a vállalat a többnapos ellenőrzés végén megfelel minden kritériumnak, megkaphatja az SCC/VCA tanúsítványt. Ezzel mindenhol igazolni tudja, hogy munkája során képes megfelelni a rendszer munkabiztonsági, munkaegészségügyi és környezetvédelmi követelményeinek még magas kockázatú körülmények között is.
Magyarországon az ehhez szükséges képzés és vizsga 2009 óta elérhető, de 2015-ig főleg azok a beszállítók tartották fontosnak a megszerzését, amelyek külföldi vállalatoknak dolgoztak. 2017 január elsejével azonban új időszámítás kezdődik: a MOL ugyanis két éve úgy döntött, hogy az év elejétől minden magas kockázattal járó, kritikus tevékenységet végző beszállítójának kötelezővé teszi a tanúsítvány meglétét.
– Vezető olajipari és petrolkémiai vállalatként a MOL számára elengedhetetlen, hogy beszállítói megfeleljenek a rendszer munkabiztonsági, munkaegészségügyi és környezetvédelmi követelményeinek. Döntésünkben emellett az is szerepet játszott, hogy az új szabályozással mi is hozzájáruljunk ahhoz, hogy a magyarországi munkavállalók még biztonságosabb körülmények között dolgozhassanak – mondta Kurucz Csaba, a MOL egészségvédelem és munkabiztonság vezetője. (x)
Kapcsolódó cikkeink
A kereskedelem tartotta magát a munkáltatói vonzerő terén – A bizonytalan gazdasági helyzet ártott az FMCG megítélésének
A kihívásokkal teli időszakból a Coca-Cola és a MediaMarkt jött…
Tovább olvasom >Több mint ezer vállalkozás kapta meg a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” vouchert
Újabb siker a Demján Sándor Programban: az ezredik vállalkozás is…
Tovább olvasom >Új pályán a kiskereskedelem
A kiskereskedelem nem csupán a gazdasági növekedés motorja, hanem a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nem a méret számít, hanem a partnerség: a Dunapacknál a kis ügyfelekre is nagy figyelem jut
Interjú Szőnyi Zoltánnal, a Dunapack Packaging értékesítési igazgatójával A csomagolóiparban…
Tovább olvasom >Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >