Elkerülné a munkahelyi baleseteket? Ezt kell tennie!
Magyarországon az év első felében tízezer munkahelyi baleset történt, de sokat el lehetett volna kerülni. A MOL már döntött: január 1-től minden magas kockázattal járó, kritikus tevékenységet végző beszállítótól szigorú munkavédelmi tanúsítványt kér.
A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint 2016 első félévében Magyarországon összesen 10 276 baleset történt munkavégzés közben, amiből 36 halállal végződött. Ebben a periódusban 27 százalékkal több munkahelyi baleset fordult elő, mint 2015 hasonló időszakában. Nem véletlen, hogy hazánkban a cégek egyre nagyobb figyelmet fordítanak a munkavédelemre.
Nemzetközi szinten a legtöbb nagyvállalat évek óta csak olyan beszállítókkal dolgozik együtt, amelyek rendelkeznek a munkavédelmet és biztonságot garantáló SCC/VCA tanúsítvánnyal.
A rotterdami kikötőben, olajipari cégek összefogásából 1994-ben született, majd azóta egységesített és Európa több részén alkalmazott minősítés egy olyan eljárássorozatot takar, amelynek során a jelentkező cégeket munkabiztonsági és munkaegészségügyi szempontból teljesen átvilágítják. Ha a vállalat a többnapos ellenőrzés végén megfelel minden kritériumnak, megkaphatja az SCC/VCA tanúsítványt. Ezzel mindenhol igazolni tudja, hogy munkája során képes megfelelni a rendszer munkabiztonsági, munkaegészségügyi és környezetvédelmi követelményeinek még magas kockázatú körülmények között is.
Magyarországon az ehhez szükséges képzés és vizsga 2009 óta elérhető, de 2015-ig főleg azok a beszállítók tartották fontosnak a megszerzését, amelyek külföldi vállalatoknak dolgoztak. 2017 január elsejével azonban új időszámítás kezdődik: a MOL ugyanis két éve úgy döntött, hogy az év elejétől minden magas kockázattal járó, kritikus tevékenységet végző beszállítójának kötelezővé teszi a tanúsítvány meglétét.
– Vezető olajipari és petrolkémiai vállalatként a MOL számára elengedhetetlen, hogy beszállítói megfeleljenek a rendszer munkabiztonsági, munkaegészségügyi és környezetvédelmi követelményeinek. Döntésünkben emellett az is szerepet játszott, hogy az új szabályozással mi is hozzájáruljunk ahhoz, hogy a magyarországi munkavállalók még biztonságosabb körülmények között dolgozhassanak – mondta Kurucz Csaba, a MOL egészségvédelem és munkabiztonság vezetője. (x)
Kapcsolódó cikkeink
Milyen lesz a 2025-ös év? Indul a repülőrajt?
Ismét egy érdekes és hasznos összejövetelt tartott a Magyar Termék…
Tovább olvasom >Új lehetőségek a biztosítási közvetítői piacon: történelmi változások a Széchenyi Kártya Programban
A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ), valamint…
Tovább olvasom >A legkisebb faluban is kötelező lesz ATM-et telepíteni
A legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint az ország minden…
Tovább olvasom >További cikkeink
A sajátmárkák világa újra Amszterdamba költözik – interjú Peggy Davies-zel, a PLMA elnökével
A PLMA 2025-ös World of Private Label szakkiállítása újra Amszterdamba…
Tovább olvasom >Magyar Édességgyártók Szövetsége: stagnáló piacon egyensúlyoz a magyar édesipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és…
Tovább olvasom >Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át
A Pécsváradon alapított Aranycipó Kft. immár több mint harminc éve…
Tovább olvasom >