Leng a mezőgazdasági árhinta
Az agrártermékek termelőiár-szintje 2008. szeptemberben 8,8 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A KSH gyorsjelentéséből kiderül, hogy ezen belül a növényi termékek árszínvonala 22,2 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 9,3 százalékkal nőtt.A 2008. januártól szeptemberig terjedő időszakban az agrártermékek termelőiár-szintje az előző év első kilenc hónapjához viszonyítva 11,0 százalékkal növekedett, ami a növényi termékek árszínvonalának 6,3 százalékos, illetve az élő állatok és az állati termékek árainak 17,2 százalékos emelkedéséből adódott.
2008. szeptemberben a gabonafélék termelői ára az előző év szeptemberéhez viszonyítva 35,6 százalékkal mérséklődött. A búza ára a márciusi csúcs kilónkénti 64,6 forintról szeptemberben 35,2 forintra csökkent, 34,2 százalékkal volt a tavaly szeptemberi árszint alatt. Eközben a kukorica ára is jelentősen (45,3 százalékkal) visszaesett 2007 szeptemberéhez viszonyítva. A burgonya termelői ára 25,6 százalékkal mérséklődött. A zöldségfélék termelői ára az év kilencedik hónapjában tavaly szeptemberhez viszonyítva 11,4 százalékkal nőtt. Ebben az időszakban a jelentősebb súlyú termékek közül az uborka ára 25,3 százalékkal, a paradicsomé 65,1 százalékkal emelkedett. A szintén jelentős súlyú vöröshagyma ára 39,4 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbit. A gyümölcsök 28,5 százalékos termelőiár-csökkenését döntő mértékben az alma befolyásolta, aminek ára a felvásárolt mennyiség nagy volumenű növekedése miatt több mint felével (52,7 százalékkal) mérséklődött tavaly szeptemberhez képest. Ebben az időszakban a kisebb súlyú körte termelői ára 11,3 százalékkal, a szilváé 28,8 százalékkal csökkent.
A vágóállatok termelői árainak 11,6 százalékos növekedése a vágósertés árának 13,6 százalékos, a vágóbaromfi árának 11,8 százalékos, illetve a vágómarha árának 2,5 százalékos emelkedéséből adódott. Az állati termékek árainak 5,5 százalékos növekedésén belül a tavaly szeptemberihez viszonyítva az étkezési tyúktojás termelői ára 12,6 százalékkal, a tejé 3,4 százalékkal nőtt.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fidelity Outlook 2025: Új utakon a részvények
Így 2025 felé közeledve kijelenthetjük, hogy a makro- és monetáris…
Tovább olvasom >ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Felkészülten keresik a legjobb akciókat a vásárlók – EY karácsonyi felmérés
A vásárlók többsége kifejezetten keresi és várja az ünnepi leárazásokat…
Tovább olvasom >