Lelassult Ázsiában a modern élelmiszerkereskedelmi csatornákban való vásárlásra áttérés
Ázsia leggyorsabban növekvő piacain megtorpant a modern élelmiszerkereskedelemben, köztük az online csatornában való vásárlás, mivel a modern élelmiszerbolt-hálózatok növekedése a világjárvány közepette „nem volt képes lépést tartani” a többi csatornával, ami a piaci részesedés csökkenéséhez vezetett.
A McKinsey jelentésében azt írta, hogy Indiában, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken és Vietnamban a fogyasztók a kényelem és a közelség miatt még mindig a hagyományos élelmiszerüzleteket részesítik előnyben.
– A modern élelmiszerkereskedelem fejlődésének lassulása nemcsak a fogyasztói preferenciák változásának, de annak is betudható, hogy a kiskereskedők korlátozott mértékben bővítik hálózataikat, így igyekezve egyensúlyt teremteni a növekedés és a nyereségesség között – olvasható a jelentésben.
– Ezeken a piacokon az olyan csatornák, mint például az online, továbbra is alacsony szinten maradnak, mert vagy a digitális penetráció korlátozott (például Indiában), vagy a piaci szereplők száma alacsonyabb (mint például Vietnámban) – tette hozzá a jelentés.
Például India városaiban a 2023 márciusával végződő évben az FMCG-cikkek értékesítésében a hagyományos élelmiszerüzletek domináltak a teljes értékesítés 83%-át adva, míg a modern élelmiszerüzletek részesedése csak 8%-ot tett ki. De Vietnám vidéki területein (82%), Indonéziában (69%), Vietnám urbanizált régióiban (62%) és a Fülöp-szigeteken (48%) is a hagyományos élelmiszerboltok vezettek.
Ugyanakkor Malajziában és Thaiföldön a modern élelmiszerboltok dominálnak: a totál értéesítéshez a csatorna 77, illetve 46%-kal járul hozzá.
– Ez a tendencia legalább részben annak tudható be, hogy az online vásárlók visszatérnek az offline csatornákhoz, amelyek kiterjedt bolthálózata kellően kényelmes ahhoz, hogy az otthonukhoz közel vásároljanak be – áll a jelentésben.
A McKinsey szerint egyébiránt más élelmiszercsatornák, például a közvetlen vagy háztól-házig történő értékesítés is növekedést mutat egyes piacokon, például Dél-Koreában és Tajvanon.
Kapcsolódó cikkeink
Így lett része a hétköznapoknak a mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia (AI) ma már szinte észrevétlenül vált a…
Tovább olvasom >Rengeteg magyar menekül a plázákba a hőség elől – kutatás
A légkondicionáló használatát és a könnyű ruházatot tartják a leghatékonyabb…
Tovább olvasom >Táskás szem és kopár fa – ezek az idei év emoji trendjei
Egy szív, egy nevető arc vagy egy szikra – néha…
Tovább olvasom >További cikkeink
Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Megállíthatatlanul drágul a kenyér – és vele együtt minden a pékségből
A kenyér a magyar családok asztalának alapdarabja, mégis egyre kevesebben…
Tovább olvasom >