Lehetőségek a Balkánon
Már csak az is kecsegtető ígéret lehet a magyarországi élelmiszer-ipari és kereskedelmi vállalkozások számára, hogy asszisztálhatnak Románia és Bulgária uniós felzárkóztatásához. A több mint 30 millió új uniós polgár élelmiszerköltése egyelőre 40-50 százalékkal marad el a fejlettebb uniós országokban mért fogyasztástól. De tekintélyes, 15-30 százalékos az elmaradás a magyar fogyasztáshoz képest is.Egyelőre egyirányú élelmiszer-forgalomra készülnek a kereskedők az unióhoz újonnan csatlakozott országokkal. Már két hónap is eltelt az unió legutóbbi bővülése óta. Eddig elmaradt az olcsóbb román és bolgár élelmiszerek dömpingje, holott ettől több ágazatban is tartottak. Emlékezetes, hogy az elmúlt évben a magyar piacon némi káoszt okozott a hazainál gyengébb minőségű, ám olcsóbb román napraforgó-étolaj. Dr. Köves András, a Bunge Zrt. marketing- és kereskedelmi igazgatója elmondta, most nem kell az importtól tartani: Romániában étolajhiány van. A magyar piacra azért sem jut a román olajból, mert a fekete-tengeri kikötőkből harmadik országokba szállítják. A szakember úgy gondolja, hogy Románia a jövőben inkább él a harmadik országok lehetőségével, semhogy árversenybe kényszerüljön az unióban.
A megkérdezett szakértők elmondták, a legtöbben a két ország közül a közelebbi Romániára összpontosítanak. A termelők és a termelést szervező integrátorok, kereskedők számára kecsegtető, hogy a valós mezőgazdasági termelői árak 10-15 százalékkal maradnak el a magyarokétól, igaz, az élelmiszer-biztonsági kockázat is nagyobb. De alacsonyabbak a bérköltségek is. Az élelmiszer-kereskedelemben érdekeltek számára vonzó a javuló életszínvonal miatt várható keresletnövekedés. A gabonafélékért és az olajos magvakért például 10-20 százalékkal kevesebbet kérnek, mint a magyar termelők, minthogy eddig nem működött náluk az EU garantált felvásárlási árakat adó intervenciós rendszere. Ezt a piaci előnyt viszont egyelőre tompítja, hogy a logisztika és az infrastruktúra alacsony színvonalú, ezért körülményes és drága a tömegtermények beszerzése.
Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág-igazgatója a közelmúltban átfogó tanulmányt készített a román élelmiszer-gazdaságról, s beszámolt arról, hogy napjainkban a nagyvárosokban már megjelent nagy kereskedelmi láncok mellett sorra alakul át a vidéki kiskereskedelem is. A korábbi, főleg önellátáson és házi árusításon alapuló ellátás modernizálódik, mert az áruforgalmat az épített kereskedelmi szervezetekbe tereli az uniós szabályozás. Ennek megfelelően most a logisztika és az árubeszerzés számít a legfontosabb üzletágnak. Sorra alakulnak a beszerző társaságok, s szállítják az árut az üzleteknek.
Elsősorban új vásárlókat, új piacot jelenthet Románia a 2003-óta jelen lévő CBA számára. Neubauer Katalin, a CBA kereskedelmi vezérigazgatója elmondta, hogy romániai cégük a hazaihoz hasonló franchise rendszerben működik. Így közös beszerzést végeznek. A két ország között közlekedő CBA-kamionok azonban csak Románia felé visznek árut.
Dudás János, az Agro Legato Kft. igazgatója saját, a tejágazatban tevékenykedő cégével már 2001 óta van jelen Romániában, s a Bolgár–Magyar Kereskedelmi Kamara igazgatósági tagjaként teljes rálátása van a bolgár élelmiszer-gazdaságra is. Véleménye szerint Romániában most a magyar befektetőknek még lehetőségük lenne élelmiszer-feldolgozók vásárlására, mert később a már jelen lévő külföldi nagyvállalatok termelő beruházásai miatt az importra szoruló ország gyorsan nettó exportőr lehet. Fórián Zoltán szerint ez legkorábban 2009-re következik be. Más a helyzet Bulgáriában, ahol Dudás János szerint máris veszélyeztethetnek az „uniós számmal” rendelkező tej- és zöldség-gyümölcs feldolgozók, amelyek európai színvonalú és olcsó termékeikkel hamar megjelennek az unió és hazánk piacain.
Czauner Péter – Nagy Ottó
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >