Legalább 16 százalékos drágulást érez a fiatalok fele
Átlagosan 19 százalékos inflációt érzékeltek a fiatalok idén februárban, de a mediánérték is 16 százalékot tett ki a K&H ifjúsági index legfrissebb eredményei szerint. Ez azt jelenti, hogy a 19-29 évesek a hivatalos inflációhoz képest négyszeres drágulást tapasztalnak a mindennapokban, és a többségük a jövőt illetően sem túl optimista.
Jóval nagyobb mértékű drágulást érzékelnek a fiatalok, mint amit a hivatalos adatok tükröznek. Februárban ugyanis a 19-29 éves korosztály tagjai szerint átlagosan 19 százalékkal voltak magasabbak az árak az egy évvel korábbinál. A mediánérték is 16 százalékos éves áremelkedésről szólt – erre jutott a K&H ifjúsági index az első negyedévben.
Korábban stimmelt, most nem
A felmérésben szereplő, februári éves inflációra vonatkozó két számjegyű értékek jóval meghaladják az 5 százalék feletti ütemről szóló hivatalos adatot. Mindez azért is érdekes, mert tavaly is jelentős eltérés volt a fiatalok által érzékelt infláció és a tényadat között, miközben tavalyelőtt, 2023 elején – az extrém drágulás időszakában – a fiatalok által érzékelt infláció gyakorlatilag megegyezett a közölttel, mindkettő 26 százalékos volt.
A friss felmérés részletes számaiból az is látszik, hogy mindössze a fiatalok 8 százaléka tapasztalt 1-4 százalékos, vagyis alig érzékelhető drágulást. Ezzel szemben a többiek jóval magasabb értékeket mondtak: 18 százalékuk 5 és 10 százalék közé tette az érzékelt infláció mértékét. Emellett 15 százalékuk 11-14, további 13 százalékuk pedig 15-19 százalék közötti áremelkedésről számolt be. Szintén közel hatoduk 20-24 százalékos drágulást tapasztalt a mindennapokban. Majdnem a tizedük még mindig 40 százalékot meghaladó, kiemelkedően magas inflációs értéket említett – utóbbiak aránya 2023 elején még a 25 százalékot is elérte.
További drágulást vár a többség
Ahogy a korábbi felmérésekben, most is választ adtak a fiatalok arra, hogy mire számítanak a jövőben. A múlt év első negyedévében készült felmérés szerint 19 százalékuk számított arra, hogy egy év alatt az árak lényegében nem változnak vagy maximum 5 százalékkal emelkednek. A legfrissebb felmérés szerint az arányuk 14 százalékra csökkent az idén, vagyis ennyien számítanak stagnáló vagy mérsékelt drágulásra 2026 elejére.
2024 első negyedévében 17 százalékuk várta azt, hogy 5-10 százalékkal lesznek magasabbak az árak az idei év elején. Emellett 11-15 százalékos növekedést 8 százalékuk tartott valószínűnek. Most viszont az előbbiek aránya 21, utóbbiaké 14 százalékra nőtt. Összességében a múlt évben tízből négyen számítottak áremelkedésre, az idén viszont tízből már hatan.
K&H ifjúsági index
A 19-29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait – többek között a lakhatással, munkával, előrelépési lehetőségekkel, oktatással, egészséggel, családdal kapcsolatban – vizsgálja a K&H ifjúsági index, amely a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére készült. A minta összetétele reprezentálja a magyarországi 19-29 éves városi lakosság összetételét nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, gazdasági aktivitás alapján. A felmérésben 300 fő vett részt, a hibahatár maximuma +/- 5,7 százalék. Az adatfelvétel 2025. február 7. és 17 között történt.
Kapcsolódó cikkeink
K&H Elemzői kommentár: Élbolyban a forint
A forint, a lengyel zloty és a cseh korona a…
Tovább olvasom >K&H: összefogás a fővárossal a klímasemlegesség jegyében
Budapest Főváros és a K&H Bank aláírta azt az együttműködési…
Tovább olvasom >Olaszországban 1,7 százalékra gyorsult az infláció júniusban
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >