Lassul az áremelkedés Európában
Lassuló ütemben emelkedtek az éves összevetésű fogyasztói árak az euróövezetben és az Európai Unióban júniusban.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által hétfőn közölt adatok szerint a 19 országot tömörítő eurózónában, az elemzői várakozásokkal összhangban, 1,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak tavaly júniushoz képes. Májusban 1,4 százalék volt az éves szintű áremelkedés, míg egy évvel korábban 0,1 százalékos fogyasztói árnövekedést mértek.
A júniusi adat hathavi mélypontot jelent, utoljára tavaly decemberben mértek alacsonyabb éves fogyasztói áremelkedést az euróövezetben: 2016 decemberében 1,1 százalékos volt a ráta.
A 28 tagú unióban 1,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak júniusban éves összevetésben. Májusban 1,6 százalékos, tavaly júniusban pedig 0,1 százalékos fogyasztói árnövekedést mértek.
Júniusban az előző hónaphoz képest stagnáltak a fogyasztói árak mind az euróövezetben, mind az EU-ban.
A gyakran változékony energia-, élelmiszer- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció éves összevetésben 1,1 százalék volt, havi szinten pedig 0,2 százalékos maginfláció volt az euróövezetben.
Az energiaárakat nem számolva, éves összevetésben 1,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az euróövezetben. Az energia 1,9 százalékkal drágult. A szolgáltatások ára 1,6 százalékkal, az élelmiszer-, alkohol- és dohánytermékeké pedig 1,6 százalékkal növekedett.
Az év hatodik hónapjában a legalacsonyabb éves inflációs rátát Írországban (-0,6 százalék), Dániában (0,4 százalék), valamint Romániában (0,7 százalék) mérték, míg a legnagyobb értéket Litvániában (3,5 százalék), Észtországban és Lettországban (egyaránt 3,1 százalék) és az Egyesült Királyságban (2,9 százalék – májusi adat) jegyezték fel.
A legnagyobb gazdaságok közül Németországban 1,5 százalékkal, Olaszországban 1,2 százalékkal, Franciaországban 0,8 százalékkal, Spanyolországban 1,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak júniusban.
Az Eurostat Magyarországon éves összehasonlításban 2,0 százalékos, az előző hónaphoz képest pedig 0,1 százalékos áremelkedést jelzett júniusra.
A fogyasztói áremelkedés ütemének lassulása nem kedvező hír az Európai Központi Banknak (EKB), amely igyekszik felpörgetni az inflációt. Az éves euróövezeti infláció júniusi üteme elmarad az EKB 2 százalékos célszámától, és a maginfláció is messze alatta van. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >