Lassan élénkül a lakossági hitelezés
A legtöbb lakossági hiteltípusnál növekedésnek indultak az új kihelyezések az idei első félévben – derül ki az MNB adataiból.
Az első félévben végre megállt az új hitelkihelyezések csökkenése a lakossági piacon, igaz, óriási növekedésről még nem lehet beszélni – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikai adataiból.
A jegybank statisztikái szerint a lakáscélú és a szabad felhasználású jelzáloghitelek kivételével minden kölcsöntípusnál emelkedni tudtak a forinthitel-kihelyezések 2013 első felében a múlt év hasonló időszakához viszonyítva.
A volumeneket nézve viszont túl nagy jelentőséget nem szabad tulajdonítani a fogyasztási hiteleknél mutatkozó, 8–10 százalékos növekedésnek. Az áruvásárlási hiteleknél például úgy sikerült 11 százalékos emelkedést elérni a június végéig tartó hat hónap alatt, hogy az összes kihelyezett forinthitel-mennyiség 5,67 milliárd forintot tett ki, vagyis havi átlagban nem egészen egymilliárdot. A gépjárműhiteleknél sem érte el az új kihelyezések volumene a 10 milliárdos küszöböt fél év alatt: egyedül a személyi kölcsönöknél érezhető igazán a bővülés, a 9 százalékos emelkedés közel négymilliárd forintos növekményt takar. Lakáshitelből összesen 63,3 milliárd forintot helyeztek ki az első félévben a pénzügyi szolgáltatók: ez a tavalyi egész évi – végtörlesztés nélküli – 140 milliárdos kihelyezéshez képest nem rossz eredmény, hiszen a június után még négy öt erős hónap következik.
Az új kihelyezések átlendülése a mélyponton ugyanakkor még nem látszik az állományok alakulásán, leginkább a már nagyon alacsonyra szűkült volumenek miatt: az első félévben – a folyószámla- és az egyéb hitelek nélkül – összesen alig 140 milliárd forintnyi új forintkölcsönt helyeztek ki a szolgáltatók, amely nyilvánvalóan nem elég a zsugorodás megállításához. A júniusig tartó egy év alatt csak a folyószámla- és a gépjárműhitelek állománya tudott növekedni, 1,3, illetve 11,2 százalékkal. A gépjárműhiteleknél viszont a növekedés kizárólag a 2012 és 2013 fordulóján bekövetkező ugrásnak köszönhető, mikor egy igen jelentős, addig nem ide tartozó állomány hozzáadódott a kimutatott mennyiséghez. Ennek megfelelően az állományoknál – hasonlóan 2012 egészéhez – csak a folyószámlahiteleknél lehet némi növekedésről beszélni. A lakosságnál lévő mennyiség alakulása alapján egyértelműen az áruhiteleknél és a személyi kölcsönöknél a legrosszabb a helyzet. Előbbiek mennyisége több mint ötödével, utóbbiaké pedig bő 18 százalékkal csökkent egy év alatt: így mára eljutottunk oda, hogy alig 35 milliárd forintnyi áruhitelt törlesztenek a háztartások.
A jegybank adatai szerint mind a lakás-, mind a szabad felhasználású hitelek kamatai csökkentek júniusban. A lakáscélú forinthitelek átlagos piaci kamata júniusban további 36 bázisponttal, 9,60 százalékra csökkent. Ezzel a jegybanki kamatcsökkentési ciklus kezdete, tavaly augusztus óta 2,37 százalékponttal mentek lejjebb a lakáshitel kamatok, miközben az alapkamat 2,75 százalékkal lett alacsonyabb. A szabadfelhasználású lakossági jelzáloghitelek átlagosan 11,9 százalékos kamata 3,34 százalékponttal volt alacsonyabb júniusban, mint a jegybanki kamatcsökkentési ciklus előtt. (Barát Mihály, Világgazdaság Online)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >