Kutatási tér és szemkamera
Kóstoltatásra is alkalmas előtér, tágas csoportszoba, detektív tükör, megfigyelő és technikai helyiségek, modern eszközök és professzionális stáb mutatkozott be a Pannon Egyetem Fókuszlabor megnyitóján Veszprémben.
A szeptember 17-én rendezett eseményt nagy érdeklődés övezte, a tájékoztató terem zsúfolásig megtelt. Az egyetemi és szakmai támogatók mellett a városvezetés és a média is részt vett a tájékoztatón, majd a fókuszcsoportos kutatás demonstrációján is. A regisztráción kapott jelzés szerint, véletlenszerűen alakult ki, hogy ki kerül a detektívtükör egyik és másik oldalára.
Az elmélet és a gyakorlat találkozása
A Pannon Egyetem és a Gazdaságtudományi Kar legfiatalabb tanszéke a Dr. Veres Zoltán vezette Marketing Intézet. Mégis szinte az egész város szívügye lett a Fókuszlabor megvalósítása. A közel tízezer hallgatót befogadó Egyetem innovációs tudásközpontként jelentős szerepet tölt be Veszprém városa és a térség életében. Ez az 56,5 millió forintos beruházás sokkal távolabbra mutat, mint a kutatás tantárgy versenyképes, nemzetközi színvonalú, gyakorlati oktatásának lehetősége. Aktívan hozzájárul ez a projekt ahhoz, hogy a Pannon Egyetem a régió innovációs, tudományos és gazdasági motorja legyen, összekapcsolja az akadémikus és piaci szereplőket a kölcsönös értékteremtés jegyében.
-Olyan fejlett szolgáltatás nyújtására alkalmas infrastruktúrát hoztunk létre, mely oktatóink széles körű szakértelmére és nemzetközi marketing tapasztalatára épít. A szemkamerával felszerelt fókuszlabor termékfejlesztők, marketing szakemberek, elemzők munkáját segíti a legmodernebb kutatási eszközökkel. – mondta el köszöntőjében Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja, az esemény háziasszonya.
-Az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az NKFIH fontosnak tartja az egyetemi infrastruktúrák fejlesztését, korszerűsítését a gazdaság és hosszú távon az egész ország szempontjából. Programjainkban nagy hangsúlyt helyezünk az egyetem központú innovációs ökoszisztéma ösztönzésére. Ez az alkalmazás jó példa arra, hogy az egyetemek tudásbázisa hogyan hasznosulhat a gyakorlatban a piacon, a tudásközpontokra alapozva ezt az irányt kívánjuk ösztönözni. – hangsúlyozta Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, majd kiemelte, hogy az egyetemek a nemzeti tudásvagyonért és annak gyarapításáért is felelnek.
A gazdasági szférát többek közt a régióban működő Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezetője és a Balatoni Kör elnökhelyettese képviselte, de az FMCG szektor és a kereskedelem érdeklődésére is számítanak a jövőben. Dr. Fehérvölgyi Beáta azt is bejelentette, hogy ezen a napon kerül sor az Exxonmobil Üzletsegítő Központtal való együttműködés aláírására is.
Kutatási aranybánya
Dörnyei Otília, a Pannon Egyetem mesteroktatója, a GfK-nál szerzett gyakorlati tapasztalatokat is beépíti a tanmenetbe. Miközben a 170 m2-en elhelyezkedő labor kulisszatitkaiba bevezette a jelenlévőket, kiemelte, hogy már az alapszakos hallgatók is részt vehetnek a Fókuszlabor tevékenységében, így a klasszikus kutatási modellek mellett a legmodernebb módszertanokat és eszközöket is megismerhetik és elsajátíthatják. A hallgatók mellett a kutatók, oktatók, tudományos munkatársak, egyetemi partnerek, piaci és különböző iparági szereplők is profitálhatnak ebből a létesítményből.
A résztvevők örömmel próbálgatták a Tobii Pro Glasses 2 típusú szemkamerát, amellyel a szemmozgás és a nézés is követhető és hangrögzítésre is alkalmas. Az érzelmek nyomon követése a termék, csomagolás, kommunikáció fejlesztésben, a ránézési sűrűséget mutató hőtérképek pedig az üzenetek hatékonyságának mérésében lehetnek iránymutatók. A laborban fix kamerás berendezés is található, amely főként a webes megjelenések és a print kiadványok tesztelésére hivatott.
A teakonyhával felszerelt előtérben kóstolók és előkészítő beszélgetések is folytathatók. A Fókuszlabor csoportszobája rendkívül tágas, akár 12 fő befogadására is alkalmas. Két kamerával, két mikrofonnal, óriás képernyővel és detektívtükörrel felszerelve ideális infrastruktúra a fókuszcsoportos kutatások lebonyolításához. A demonstrációban „Veszprém 2023 Európa Kulturális Fővárosa” témában zajlott a moderált beszélgetés, miközben a megfigyelő szoba és a tolmácsfülkével is rendelkező technikai helyiség felszereltsége is bemutatásra került.
A gazdasági tudományterületeket szolgáló egyedülálló vizsgálati tér a Pannon Egyetem EFOP-3.6.2-16-2017-00017 azonosító számú „Fenntartható, intelligens és befogadó regionális és városi modellek” című projekt keretében valósult meg.
Kapcsolódó cikkeink
A magyarok kétharmada szerint változtatni kell az életmódon a klímaváltozás miatt
Egy új, az Európai Beruházási Bank (EBB) által készített felmérés…
Tovább olvasom >Fókuszban a valós idejű marketing a Mastercard Space4Commerce konferenciáján
A Mastercard Space4Commerce konferencia bemutatja, hogyan alakítják át az azonnali…
Tovább olvasom >Az ESG előnyei lassan körvonalazódnak
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Véget ért a Biokultúra napja – Minden eddiginél nagyobb támogatásokról beszélt az államtitkár
Minden korábbinál nagyobb előnyöket kapnak azon termelők, akik az ökológiai…
Tovább olvasom >Black Friday akciók a legnagyobb hazai láncoknál: Lidl, Tesco, Spar és még sokan mások
A Black Friday láz 2024-ben sem hagyja hidegen a vásárlókat…
Tovább olvasom >