KSH: változatlan az infláció szeptemberben
Szeptemberben 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak és 3,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adatok teljesen megegyeztek az augusztusról közölt számokkal. Az elemzők 3,5-4,0 százalék közötti éves inflációt vártak.
Az idén az első kilenc hónapban átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
A maginfláció szeptemberben az augusztusival egyezően 0,1 százalék volt, 12 havi összehasonlításban 3,0 százalékkal emelkedett az augusztusi 3,1 százalék után. A nyugdíjas fogyasztó kosárra számított 12 havi árindex 3,9 százalék volt, az egyhavi 0,1 százalékos csökkenést mutatott.
Mináry Borbála, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: egy hónap alatt jelentősen csökkentek az élelmiszerek és a szolgáltatások árai. Az idényáras élelmiszerek ára egy hónap alatt 7,9 százalékkal, az üdülési szolgáltatásoké pedig 9,3 százalékkal mérséklődött.
Nőttek viszont a ruházkodási cikkek árai az új kollekciók megjelenésével, és drágultak az üzemanyagok is – tette hozzá.
Mináry Borbála a jövedéki adó novemberi emelkedésével kapcsolatban azt mondta: a korábbi tapasztalatok szerint a dohányáruknál nem biztos, hogy a fogyasztói árakban azonnal jelentkezik az emelés hatása, míg a gázolaj esetében igen. Hozzátette: az októberi és a novemberi adatokat meghatározza az is, hogy szeptembertől megszűnt a gáz- és távhő-támogatás.
A KSH közlése szerint egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,5 százalékkal mérséklődtek, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 7,9 százalékos csökkenése és a többi élelmiszer 0,3 százalékos átlagos árnövekedése következtében.
Szeptemberben 2,1 százalékkal csökkent a liszt és 1,4 százalékkal az étolaj ára. Nőtt viszont 4,0 százalékkal a sertészsiradék, 2,2 százalékkal az iskolai étkezés, 1,7 százalékkal a szalámi, szárazkolbász, sonka, 1,2 százalékkal a tojás és 1,1 százalékkal a sertéshús ára.
A szezonváltás miatt ruházkodási cikkek árai emelkedtek a legnagyobb, 2,3 százalékos ütemben az augusztusi 2,6 százalékos csökkenés után.
Átlag felett, 0,5 százalékkal drágultak az egyéb cikkek is, ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,9 százalékkal nőtt. A szeszes italok, dohányáruk, a tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia ára nem változott az előző hónaphoz képest. A szolgáltatásoknál 0,5 százalékos árcsökkenést mértek, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 9,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Tavaly szeptemberhez képest az átlagosnál jobban, 6,2 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak. Ezen belül jelentősen, 44,5 százalékkal nőtt a cukor, 33,3 százalékkal a liszt, 20,6 százalékkal az étolaj, 16,1 százalékkal a kávé, 15,1 százalékkal a péksütemények, 12,0 százalékkal a kenyér és 11,1 százalékkal a tej ára. Az idényáras élelmiszerek ára 12,4 százalékkal csökkent.
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,7 százalékkal emelkedett az egyéb cikkek ára, ezen belül az üzemanyagok 13,8 százalékkal drágultak. Szintén átlag felett, 4,6 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gáz 18,8 százalékkal, a távfűtés 4,3 százalékkal, a vezetékes gáz 2,5 százalékkal drágult.
A ruházkodási cikkekért átlagosan 2,5 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
A szolgáltatások 2,3 százalékos áremelkedése szintén átlag alatti volt, ezen belül a csatornadíj 10,2, a szemétszállítás 6,3, a vízdíj 4,3 százalékkal drágult.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalék, a szeszes italok, dohányárukért 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >