KSH: tovább gyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
Szeptemberben a növényi termékek árának 4,0 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árának 7,9 százalékos emelkedése következtében a mezőgazdasági termelői árak 5,5 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat az augusztusi 3,4 százalékos és a júliusi 3,1 százalékos növekedés után – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A gabonafélék ára 6,8, ezen belül a búzáé 13, a kukoricáé 4,0 százalékkal nőtt.
A gyümölcsök ára 13,0 százalékkal emelkedett, ezen belül az almáé 68 százalékkal nőtt, a szőlőé 5,7 százalékkal csökkent. A zöldségek ára 0,8 százalékkal emelkedett, a burgonya ára 13,5 százalékkal csökkent.
Az élő állatok termelői árszintje 3,4, az állati termékeké 19,5 százalékkal emelkedett. A tej ára 30, a tojásé 1,3 százalékkal nőtt.
Az év első három negyedévében a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 3,4 százalékkal növekedtek. Ezen belül a növényi termékek ára 0,9 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 10,7 százalékkal emelkedett.
A gabonafélék kilenc havi átlagára 1,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint a múlt év január-szeptemberében. Ezen belül a búza ára 9,0 százalékkal emelkedett, a kukorica ára 5,9 százalékkal csökkent. A zöldségfélék ára 0,9 százalékkal mérséklődött. A burgonya ára 16,7 százalékkal csökkent.
A vágósertés ára 16,3 a marháé 4,1 százalékkal emelkedett az év első 9 hónapjában. A vágó baromfi 2,7 százalékkal volt olcsóbb, de a liba 7,4, a kacsa 5,7 százalékkal drágult. A tej ára 30,0, a tojásé 14,5 százalékkal emelkedett a tavaly január szeptemberi átlagárhoz viszonyítva.
A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 0,7 százalékkal alacsonyabbak lettek a tavalyi első három negyedévhez viszonyítva. A folyó termelő felhasználás árszínvonal 1,2 százalékos csökkenéséből és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,5 százalékos emelkedéséből adódott. A felhasznált energia 6,5 százalékkal drágult, a vetőmag 2,1, a takarmány 5,1 százalékkal olcsóbb lett. A beruházási költségek 2,5 százalékkal nőttek, a gépvásárlás átlagos költsége 0,2 százalékkal alacsonyabb, az építési beruházásoké 5,4 százalékkal emelkedett.
Az értékesítési árak emelkedése és a ráfordítási költségek csökkenése következtében a kettő hányadosából képzett agrárolló 4,1 százalékosra nyílt a tavaly egész évi -1,8 százalékról, amikor a ráfordítási költségek emelkedése meghaladta az értékesítési árak növekedési ütemét. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >