KSH: tovább gyorsult a mezőgazdasági termelői árak emelkedése
Szeptemberben a növényi termékek árának 4,0 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árának 7,9 százalékos emelkedése következtében a mezőgazdasági termelői árak 5,5 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbiakat az augusztusi 3,4 százalékos és a júliusi 3,1 százalékos növekedés után – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A gabonafélék ára 6,8, ezen belül a búzáé 13, a kukoricáé 4,0 százalékkal nőtt.
A gyümölcsök ára 13,0 százalékkal emelkedett, ezen belül az almáé 68 százalékkal nőtt, a szőlőé 5,7 százalékkal csökkent. A zöldségek ára 0,8 százalékkal emelkedett, a burgonya ára 13,5 százalékkal csökkent.
Az élő állatok termelői árszintje 3,4, az állati termékeké 19,5 százalékkal emelkedett. A tej ára 30, a tojásé 1,3 százalékkal nőtt.
Az év első három negyedévében a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 3,4 százalékkal növekedtek. Ezen belül a növényi termékek ára 0,9 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 10,7 százalékkal emelkedett.
A gabonafélék kilenc havi átlagára 1,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint a múlt év január-szeptemberében. Ezen belül a búza ára 9,0 százalékkal emelkedett, a kukorica ára 5,9 százalékkal csökkent. A zöldségfélék ára 0,9 százalékkal mérséklődött. A burgonya ára 16,7 százalékkal csökkent.
A vágósertés ára 16,3 a marháé 4,1 százalékkal emelkedett az év első 9 hónapjában. A vágó baromfi 2,7 százalékkal volt olcsóbb, de a liba 7,4, a kacsa 5,7 százalékkal drágult. A tej ára 30,0, a tojásé 14,5 százalékkal emelkedett a tavaly január szeptemberi átlagárhoz viszonyítva.
A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 0,7 százalékkal alacsonyabbak lettek a tavalyi első három negyedévhez viszonyítva. A folyó termelő felhasználás árszínvonal 1,2 százalékos csökkenéséből és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 2,5 százalékos emelkedéséből adódott. A felhasznált energia 6,5 százalékkal drágult, a vetőmag 2,1, a takarmány 5,1 százalékkal olcsóbb lett. A beruházási költségek 2,5 százalékkal nőttek, a gépvásárlás átlagos költsége 0,2 százalékkal alacsonyabb, az építési beruházásoké 5,4 százalékkal emelkedett.
Az értékesítési árak emelkedése és a ráfordítási költségek csökkenése következtében a kettő hányadosából képzett agrárolló 4,1 százalékosra nyílt a tavaly egész évi -1,8 százalékról, amikor a ráfordítási költségek emelkedése meghaladta az értékesítési árak növekedési ütemét. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >Fagylalt-komp és balatoni ízek csatája – jön a Balaton Fagyija választás
Május 9-én nemcsak a Tihany és Szántód közötti kompjárat indul…
Tovább olvasom >