KSH: szeptemberben 3,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak
Szeptemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,4 százalékra lassult az előző havi 3,9 százalékról – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az elemzők szeptemberre is 3,9 százalékos inflációt vártak.
Az éves maginfláció 4,0 százalékra csökkent az előző havi 4,7 százalékról szeptemberben.
Az infláció lassulásában az élelmiszerek, a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások előző havinál mérsékeltebb éves áremelkedése játszotta a legnagyobb szerepet.
Az előző hónaphoz viszonyítva átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak.
Az élelmiszerek ára 7,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami 0,6 százalékponttal alacsonyabb az augusztusinál. A szolgáltatások áremelkedése 1,1 százalékponttal, 2,4 százalékra fékeződött le. A járműüzemanyagokért 3,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint tavaly szeptemberben.
Az élelmiszerek között az idényáras élelmiszerek ára 18,5 százalékkal emelkedett, alapvetően a friss gyümölcsök 41,0 százalékos drágulása miatt, míg a burgonya 7,5 százalékkal olcsóbb lett és a zöldségek ára is csak 1,3 százalékkal emelkedett. A párizsi és a kolbász ára 17,0 százalékkal, a cukoré 11,7 százalékkal, a liszté 11,0 százalékkal, a tojásé 9,1 százalékkal lett magasabb a tavaly szeptemberinél.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,3, ezen belül a dohányáruk 9,6 százalékkal drágultak, ami 0,7 százalékponttal kisebb emelkedés az előző havinál.
A szolgáltatások 2,4 százalékos drágulásán belül 7,1 százalékkal csökkentek a távolsági utazási tarifák, a belföldi üdülés alig 0,4 százalékkal került többe, mint tavaly szeptemberben, ami 4,0 százalékpontos csökkenés az augusztusi áremelkedéshez képest. Változatlanul 10,2 százalékkal drágábbak maradtak a postai szolgáltatások az egy évvel korábbihoz viszonyítva, míg a telefon és internet tarifák 1,2 százalékkal alacsonyabbak lettek.
A járműüzemanyagokért 3,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni az augusztusi 4,7 százalék éves drágulás után, mivel egy hónap alatt 0,5 százalékkal emelkedtek az árak.
A tartós fogyasztási cikkek ára ugyanúgy 2,6 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, mint augusztusban. Az új személygépkocsik áremelkedése 0,4 százalékponttal 12,7 százalékosra gyorsult, a használt autók az augusztusi 5,1 százalék helyett szeptemberben 4,6 százalékkal voltak olcsóbbak, mint egy éve. A tv-készülékek éves árcsökkenése 3,5 százalékról 5,1 százalékra nőtt, az audió- és videóberendezések ára három hónap emelkedés után ismét az egy évvel korábbi szint alá csökkent.
Lassult a ruházati cikkek éves áremelkedése is az augusztusi 0,9 százalékosról 0,6 százalékosra.
Az előző hónaphoz viszonyítva az élelmiszerek ára az átfogó adattal egyenlő mértékben, 0,4 százalékkal lett alacsonyabb, meghatározóan az idényáras élelmiszerek 3,8 százalékos árcsökkenésének következményeként. A nem idényáras élelmiszerek ára összességében nem változott. A szolgáltatásokért 0,9 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, főként az üdülési szolgáltatások 6,9 és a telefon, internet 1,5 százalékos árcsökkenése következtében. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,2, ezen belül a szeszes italoké 0,5 százalékkal mérséklődött az előző hónaphoz képest.
Az első három negyedévben átlagosan 3,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a múlt év azonos időszakához viszonyítva, a nyugdíjas háztartások fogyasztói kosarát tekintve 4,0 százalékos volt az áremelkedés üteme – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,9 százalékkal emelkedtek
Szeptemberben az ipari termelői árak átlagosan 0,9 százalékkal magasabbak voltak…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >Tovább mélyül a Zalando és az OpenAI együttműködése
A Zalando negyedéves árbevétele 3,6 %-kal 2,8 milliárd euróra nőtt. A…
Tovább olvasom >Érdemes a hazai szárnyasokat választani Márton-nap alkalmából
Idén sem hiányozhat a Márton napi asztalról a libapecsenye. A…
Tovább olvasom >