KSH: novemberben 0,5 százalék volt az infláció
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 0,5 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban, októberhez képest az árak nem változtak – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, az üzemanyagok ára pedig jelentősen csökkent éves összevetésben.
Idén január-novemberben a fogyasztó árak átlagosan 0,1 százalékkal mérséklődtek.
A szezonálisan igazított éves maginfláció novemberben 1,4 százalékos volt az októberi 1,5 százalékost követően.
Kollár Beáta, a KSH munkatársa az adatok ismertetésekor elmondta: az októberi 0,1 százalék után novemberben 0,5 százalékra nőtt az infláció éves üteme. Ez egyértelműen bázishatással magyarázható, mert tavaly év végén az üzemanyagok ára nagyobb mértékben csökkent, mint idén – közölte.
A háztartási energia ára átlagosan 0,3, ezen belül a palackos gázé 12,8 százalékkal csökkent, de a vezetékes gáz és az elektromos energia díja a tavaly novemberi szinten stagnált.
Az üzemanyagokért 12,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni novemberben, mint egy évvel korábban, míg októberben 16,5 százalékos volt az árcsökkenés.
Tavaly novemberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 2,0 százalékkal emelkedett. Ezen belül az idényáras élelmiszereké ( burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 21,4, az étolajé 12,9, a cukoré 4,3, a tojásé 2,6 százalékkal nőtt, a tejé 9,5, a sajté 7,5 százalékkal csökkent.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,7, ezen belül tömény italok 9,6, a szeszes italok átlagosan 2,9, a dohányáruk 4,5 százalékkal drágultak.
A tartós fogyasztási cikkek 2,0, ezen belül a járművek 4-6 százalékkal drágultak. A szolgáltatások díja átlagosan 1,4, de a külföldi üdülés 10,9, a postai szolgáltatások 3,7 százalékkal emelkedtek. A ruházkodási cikkek 0,4 százalékkal drágultak.
Októberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan nem változtak. Az élelmiszerek ára 0,1, ezen belül a cukoré 1,5, a baromfihúsé 0,9, a tejé 0,7, a kenyéré 0,5 százalékkal emelkedett. Csökkent 1,3 százalékkal a csokoládé, kakaó, 0,9 százalékkal a sajt, és 0,4 százalékkal a sertéshús ára.
A legnagyobb mértékben, 0,7 százalékkal a ruházkodási cikkek drágultak. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,3, a szeszes italoké, dohányáruké, valamint a háztartási energiáé 0,1 százalékkal nőtt.
A szolgáltatások ára 0,2 százalékkal mérséklődött, ezen belül az üdülési szolgáltatásoké 3,3 százalékkal. Az egyéb cikkek ára átlagosan nem változott, ezen belül az üzemanyagoké 0,2 százalékkal csökkent. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >A csontos csirkemell és a csirkemellfilé ára is számottevően csökkent
A KSH adatai alapján Magyarország baromfihúsexportja 2,4 százalékkal 142 ezer…
Tovább olvasom >Erősödött az élő sertés exportja
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 22,7 százalékkal 22,5 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >