KSH: nőttek a mezőgazdasági termelői árak
Márciusban megállt a mezőgazdasági termelői árak tavaly augusztus óta tartó csökkenése, 1,4 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami a növényi termékek árának 3,6 százalékos csökkenéséből, illetve az élő állatok és állati termékek árának 11,1 százalékos növekedéséből adódott – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A növénytermesztési és kertészeti termékek termelői ára tavaly augusztus óta csökken, az élő állatok és állati termékek ára pedig október óta emelkedik éves összehasonlításban. A gabonafélék ára 0,6 százalékkal mérséklődött. A gyümölcsök ára 6,5, a zöldségféléké 12, a burgonyáé 3,2 százalékkal csökkent.
Az élő állatok termelőiárszintje 9,4, az állati termékeké 15 százalékkal emelkedett. A tej felvásárlási ára 2016. augusztus óta emelkedik, 2017 januárja óta stagnál, literenként 94 forint.
A vágósertés ára 26 százalékkal nőtt, a baromfi ára 1,2 százalékkal esett, a mézé kilogrammonként 912 forintra nőtt, a tyúktojásé 17-ről 19 forintra emelkedett tavaly március óta.
A műtrágyaárak az év elején növekedni kezdtek, de így is 15 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakitól.
Idén az első negyedévben 0,9 százalékkal csökkentek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek ára 6,1 százalékkal csökkent, az élő állatok és állati termékeké 9,1 százalékkal emelkedett.
Ugyanebben az időszakban a zöldségfélék ára 8,6, a gyümölcsöké 5,1 százalékkal csökkent, az utóbbi termékcsoport árindexét az alma ára határozta meg, ami 6,2 százalékkal esett. A tej ára 18 százalékkal, vágósertés ára 22 százalékkal nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >