KSH: nőttek az átlagkeresetek január-augusztusban
A bruttó átlagkeresetek 3,4, a nettó átlagkeresetek 4,8 százalékkal haladták meg az idén január-augusztusban az egy évvel korábbit – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Augusztusban 5,5 százalékkal volt magasabb a bruttó és 7,0 százalékkal a nettó átlagkereset, mint egy évvel korábban. A rekord alacsony, 1,3 százalékos augusztusi inflációval számolva a nemzetgazdaság átlagában 5,6 százalékkal emelkedtek a reálbérek a családi kedvezmények hatása nélkül számolva.
Az augusztusi bérnövekedést a költségvetési szférában foglalkoztatottak – közfoglalkoztatottak nélkül – 9,9 százalékos bruttó és 11,0 százalékos nettó béremelkedése húzta. A kiugró növekedést az egészségügyben kifizetett bérek 19,1 százalékos növekedése okozta, ám a szektorban ezzel együtt is csak 2,7 százalékkal kaptak nagyobb bért az alkalmazottak, mint a múlt év első nyolc hónapjában.
A versenyszférában ezzel szemben lassult a béremelkedés, a bruttó átlagkeresetek 3,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, míg júliusban 4,5 százalékos volt a növekedés. A versenyszférában a rendszeres – prémium, jutalom, egy havi különjuttatások nélkül számolt – átlagkereset is 3,8 százalékkal nőtt tavaly augusztushoz képest, az egy hónappal korábbi 4,9 százalékos növekedés után. A nettó keresetek a versenyszférában 5,5 százalékkal haladták meg a tavaly augusztusit, ami 4,1 százalékos reálbér emelkedésnek felel meg a családi kedvezmények hatása nélkül.
Augusztusban 147 ezren álltak közfoglalkoztatásban 40 ezerrel többen mint egy évvel korábban, és a teljes munkaidőre járó 76 400 forintos átlagkeresetük 5,2 százalékkal volt magasabb. A versenyszférában foglalkoztatottak száma 1 millió 828 ezer volt augusztusban, ötezerrel kevesebb az egy évvel korábbinál – derül ki a KSH adataiból.
Az év első nyolc hónapjában az átlagkeresetek a versenyszférában 3,5 százalékkal nőttek. A költségvetés területén, a közfoglalkoztatás súlyváltozásának hatását kiszűrve, átlagosan 4,5 százalékos volt a bruttó keresetek emelkedése. A nonprofit szektorban az alkalmazásban állók bruttó keresete 2,7 százalékkal emelkedett.
Január-augusztusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 227 900 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 238 900, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 221 800 forintot kerestek. A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 77 300 forint volt.
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak, elérték a 477 800 forintot. Ezt az információ és kommunikáció követte 429 500 forinttal, valamint az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 393 500 forinttal.
A legkevesebbet, 145 400 forintot a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, 155 400 forintot a humán-egészségügyi, szociális ellátás, 165 500 forintot a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágakban dolgozók keresték.
Január-augusztusban a költségvetési szférában dolgozók egy része átlagosan 10 300 forint – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült, míg a nonprofit szervezeteknél az erre jogosultak átlagosan 10 000 forint juttatást kaptak ezen a címen.
Január-augusztusban a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset átlagosan 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 149 300 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 103 500, a szellemi foglalkozásúaké 198 000) forint volt, 4,8 százalékkal magasabb az előző évinél.
A versenyszférában a nettó keresetek 5,1, a közfoglalkoztatottak nélküli közszférában 5,6, a nonprofit szervezeteknél 3,8 százalékkal nőttek 2012 azonos időszakához képest.
A 240 400 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,4 százalékkal volt magasabb a 2012. január-augusztusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,2 százalékos volt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >