KSH: nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
Áprilisban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,2, naptárhatástól megtisztítva – főként a húsvéthatás miatt – 1,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Mindkét adat 0,3 százalékponttal alacsonyabb a június 6-án kiadott első becslésnél. Márciusban magasabb, 3,3 százalékos, naptárhatástól megtisztítva 5,3 százalékos volt a forgalom növekedése.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 4,5 százalékkal emelkedett az elsőre becsült 5,2 százalék helyett, míg az élelmiszerek forgalmának 0,6 százalékos és az üzemanyag fogyasztás 1,1 százalékos emelkedése nem változott a második becslésben.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 79 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 1,8 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 6,2 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmán belül bővültek az eladások a bútor- és a műszakicikk- (6,4 százalékkal), az iparcikk jellegű vegyes- (6,2 százalékkal), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerüzletekben (5,3 százalékkal). Csökkent viszont a forgalom volumene a textil-, ruházati és lábbeli- (5,5 százalékkal), a használtcikk- (3,1 százalékkal), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (1,6 százalékkal).
A közlemény szerint a kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 5,6 százalékkal csökkentek.
A forgalomból 3,5 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene – folytatva az évek óta tartó bővülést – 32,5 százalékkal emelkedett.
A kiskereskedelem forgalma áprilisban 831 milliárd forint volt, 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Az év első négy hónapjában a kiskereskedelmi forgalom a nyers adat szerint 3,0, a naptárhatással kiigazítva 2,9 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva: az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,9, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 2,7 százalékkal nőtt az értékesítés volumene az év első harmadában – közölte a KSH. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: a vendéglátás területén a legalacsonyabb a bruttó átlagkereset
2023 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 528…
Tovább olvasom >Körkép: a húsvét miatt akár 30-40 százalékkal is nagyobb lehet a kiskereskedelmi forgalom
Bár az élelmiszer-drágulás miatt kétszer meggondolják a vásárlók, mit tegyenek…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 12,2 százalékkal csökkent
2023 januárjában az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tojástermelők szövetsége: nem lesz hiány tojásból a következő napokban sem
Nem lesz hiány tojásból a következő napokban sem, de a…
Tovább olvasom >Út a nulla hulladék felé: március 30-a a Nemzetközi Hulladékmegelőzési Világnap
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) március 30-át a Nemzetközi Hulladékmegelőzési…
Tovább olvasom >Olaszország betiltani készül a laboratóriumi élelmiszerek előllítását
Olaszország „gasztronómiai örökségének védelme” érdekében betiltani készül a sejtalapú élelmiszerek…
Tovább olvasom >