KSH: Még jobb lett a kiskereskedelmi adat
Márciusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 8,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva – főként a húsvét miatt – 7,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A május 4-én kiadott első becsléshez képest mind a nyers, mind a kiigazított adatot 0,2 százalékponttal felfelé javította a hivatal.
Az első negyedévi növekedés a naptárhatástól megtisztított adatok szerint szintén 7,3 százalékos lett az előzetesen jelzett 7,2 százalék helyett, a nyers adat 7,8 százalékos növekedést mutat a korábbi 7,7 százalékkal szemben.
A márciusi növekedést az élelmiszer eladások 7,7 százalékos növekedése húzta a februári 3,6 százalék és az előzetesen jelzett 7,0 százalék után, amiben szerepe lehetett a tízezer forintos Erzsébet-utalványoknak és a húsvéti bevásárlásnak. Az élelmiszer-kiskereskedelem 79 százalék-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 9,6, százalékkal nőtt a változatlan áron számolt forgalom, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletekben 2,1 százalékkal nőtt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 7,4, százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított forgalom az első becslésben közölt 7,8 százalék helyett. A gyógyszer-, gyógyászati termék- és illatszerüzletekben 15,8 százalékkal nőtt az értékesítés, az iparcikk jellegű vegyesboltokban 7,2 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletekben 5,7 százalékkal emelkedtek az eladások. A bútor-, műszakicikk-üzletekben 4,6 százalékos volt a növekedés. Ezzel szemben csökkent a forgalom volumene a textil-, ruházati és lábbeli üzletekben 6,1 százalékkal, valamint a használtcikk üzletekben 13,5 százalékkal.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 4,0 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 26,6 százalékkal emelkedett.
Az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,1 százalékkal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai a tavaly márciusi szinten stagnáltak.
A KSH jelentése hozzátette: az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 908,6 milliárd forint volt márciusban.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Dráguló karácsonyi menü és ajándékok Szlovákiában: mit várhatnak idén az ünnepi időszakban?
A Szlovák Statisztikai Hivatal friss adatai szerint az idei karácsonyi…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >