KSH: márciusban nőtt a foglalkoztatottak száma
Márciusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 616 ezer volt, ami 41 ezerrel több az egy évvel korábbinál, és 66 ezerrel az előző havinál – közölte szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 72,5 százalékos volt, ami a februári értéknél 0,7 százalékponttal, míg a tavaly márciusinál 1,2 százalékponttal magasabb.
Az év első három hónapjában a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 568 ezer volt, 39 ezerrel elmaradt az előző év azonos időszakitól. A 15-64 éves korosztályban 4 millió 476 ezer volt a foglalkoztatottak száma 51 ezerrel kevesebb, mint egy éve. A foglalkoztatási ráta 0,1 százalékponttal csökkent 71,8 százalékosra. A foglalkoztatás csökkenéséből 39 ezerrel nőtt munkanélküliek száma és 12 ezerrel csökkent a gazdaságilag aktív népesség létszáma, míg a gazdaságilag inaktívak száma 51 ezerrel esett vissza a korosztály létszámának 62 ezres csökkenését is tekintetbe véve. A KSH által számított munkaerőtartalék 97 ezerrel nőtt és megközelítette a 428 ezret.
A belföldi elsődleges munkaerőpiacon 16 ezerrel, 0,4 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma. A magyarországi háztartások külföldön dolgozó tagjai körében 39 ezerrel csökkent a foglalkoztatottság, a közfoglalkoztatottak száma pedig 17 ezerrel esett vissza.
A 15-24 éves fiatal foglalkoztatottak száma 23 ezerrel, a foglalkoztatási ráta 1,9 százalékponttal, 26,9 százalékosra csökkent a tavalyi első negyedévhez viszonyítva. Az legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek körében a foglalkoztatási ráta 0,8 százalékponttal, 85,6 százalékosra mérséklődött, míg az 55-64 éves idősebb korosztályban a foglalkoztatottak létszáma 7 ezerrel, a foglalkoztatási ráta 2,8 százalékponttal, 61,2 százalékosra emelkedett.
A férfi foglalkoztatottak létszáma 8 ezerrel, mérséklődött, míg a foglalkoztatási rátájuk – demográfiai okból – 0,4 százalékponttal, 77,2 százalékra nőtt. A női foglalkoztatottak létszáma 43 ezerrel, a foglalkoztatási ráta 0,6 százalékponttal, 66,3 százalékra csökkent.
A foglalkoztatást tekintve Budapesten volt a legkedvezőbb a helyzet a 15-64 évesek körében, ahol a ráta értéke 76,0 százalékos volt, míg a legalacsonyabb érték Észak-Magyarországot és Dél-Dunántúlt jellemezte, egyaránt 66,2 százalékos értékekkel. Az előző év azonos időszakához képest a legnagyobb csökkenés. Nyugat-Dunántúlon történt, ahol a foglalkoztatási ráta 1,6 százalékponttal csökkent. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Júniusban újra emelkedett az infláció – a gyümölcsök drágulása húzza felfelé az árakat
Júniusra 4,6 százalékra nőtt az éves infláció, szemben a májusi…
Tovább olvasom >KSH: a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,6, a májusit 0,1 százalékkal haladták meg
2025. júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg…
Tovább olvasom >Nagymértékű visszaesés az élő sertés külkereskedelmében
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 26,9 százalékkal 8,5 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Így ebédel a magyar – továbbra is húsfogyasztó nemzet vagyunk
Egy friss hazai kutatás feltárta, hogyan (nem) változott a magyar…
Tovább olvasom >Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >