KSH: márciusban csökkent az export és az import
Márciusban az export euróban számolt értéke 3,5, az importé 3,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a kereskedelmi mérleg többlete 58 millió euróval, 952 millióra csökkent – jelentette második becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A május elején kiadott első becsléshez képest az export 0,1 százalékponttal jobban, az import ugyanannyival kevésbé csökkent, így az aktívum 14 millióval kisebb lett.
Az első negyedévben a kivitel értéke euróban 1,6, a behozatalé 2,4 százalékkal meghaladta a múlt év azonos időszakáét, a 2,459 milliárd eurós kereskedelmi többlet 122 millióval elmaradt az egy évvel korábbitól.
A forgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,5, a behozatalban 2,7 százalékkal csökkent. A cserearány 2,3 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 1,1, a dollárhoz viszonyítva 3,1 százalékkal gyengült.
A gépek, szállítóeszközök euróban elszámolt kivitele márciusban 3,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a februári 9,0 százalékos növekedés után. Az év első három hónapjában 2,3 százalékos volt az éves növekedés a múlt év azonos időszakának 12,7 százalékos szárnyalása után.
A feldolgozott termékek kivitele 0,9, az élelmiszereké 6,0 százalékkal csökkent a tavaly márciusihoz viszonyítva.
Import oldalon a gépek, szállítóeszközök behozatala márciusban 2,7 százalékkal csökkent, de a februári 13,2 százalékos növekedés miatt a negyedéves adat 4,3 százalékos növekedést mutat.
A feldolgozott termékek behozatala márciusban 0,9, az első negyedévben 5,4 százalékkal, az élelmiszereké 1,6, illetve 2,2 százalékkal nőtt.
Euróban az energiahordozók behozatala márciusban 30,1, az első negyedévben 23,8 százalékkal csökkent. Az energiaimport forintban mért árszintje márciusban 31,4 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly márciusinál. A negyedéves import volumene 3,5 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, a gázimport 10 százalékot meghaladó ütemben, az olajimport enyhén nőtt, az áramimport stagnált.
Kapcsolódó cikkeink
A fiatal bika termelői ára 30 százalékkal emelkedett
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024 január–szeptemberében a szarvasmarha…
Tovább olvasom >Csökkentek a baromfiárak
Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 487,3 ezer tonna…
Tovább olvasom >Javuló tendenciák
Az MVI évente közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. A kiadvány…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ESG előnyei lassan körvonalazódnak
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők…
Tovább olvasom >Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >