Gyorsult a bérnövekedés a versenyszférában
Júliusban gyorsult a kerestek emelkedése a versenyszférában: a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál alkalmazottak bruttó átlagkeresete 4,5, a nettója 6,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az előző havi 2,8, illetve 4,4 százalékos növekedést követően – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölt adataiból.
A prémiumok és egyéb különjuttatások nélkül számolt rendszeres havi keresetek a versenyszférában 4,9 százalékkal voltak magasabbak mint tavaly júliusban a júniusi 2,9 százalékos emelkedéssel szemben.
A nemzetgazdaság egészét tekintve a bruttó keresetek 2,1, a családi adókedvezmények hatása nélkül számított nettó jövedelmek 3,7 százalékkal nőttek tavaly július óta, a közfoglalkoztatottak nélkül a növekedés 2,8, illetve 4,5 százalékos volt.
Az 1,8 százalékos júliusi inflációval számolva a nemzetgazdaság egészét tekintve 1,9 százalékkal nőttek a reálbérek, a versenyszférában pedig 4,4 százalékos volt a növekedés a családi adókedvezmény hatását nem számolva.
A költségvetési szektorban a júliusi bruttó keresetek 0,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól a közfoglalkoztatottak nélkül számolva, azokkal együtt a csökkenés 2,6 százalékos volt. A nettó keresetek a közszférában 0,8 százalékkal emelkedtek egy év alatt, míg a közfoglalkoztatottakat is beleszámítva 1,2 százalékos volt a csökkenés.
2013. január–júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 228 400 forint volt, 3,2 százalékkal magasabb, mint a múlt év azonos időszakában. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 3,5 százalékkal kerestek többet, 239 600 forintot, míg a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 220 700 forintot kerestek, ami 3,7 százalékos növekedést jelent. A közfoglalkoztatottak átlagkeresete 77 500 forint volt, 5,5 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak júliusban, 484 400 forintot értek el, 4,0 százalékos éves növekedéssel. Ezt az információ és kommunikáció követte 431 300 forinttal (+4,6 százalék), valamint az energiaipar (villamos energia, gáz, gőzellátás, légkondicionálás) 389 000 forinttal.
Legkevesebbet, 145 100 forintot a szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban dolgozók kerestek. Ezt követte a humánegészségügyi, szociális ellátás 152 100 forinttal, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat 165 800 forinttal.
Január-júliusban a költségvetési szférában dolgozók egy része átlagosan 10 400 forint az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó kompenzációban részesült, míg a nonprofit szervezeteknél az erre jogosultak átlagosan 10 900 forint juttatást kaptak ezen a címen.
Január-júliusban a rendszeres – prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli – kereset átlagosan 3,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A 240 900 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 3,3 százalékkal volt magasabb a 2012. január-júliusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,2 százalék volt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Elértek egy határt a lakásbiztosítások
Úgy tűnik, hogy Magyarországon elérte a maximumát azoknak a háztartásoknak…
Tovább olvasom >Több mint 382 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók 2024 végéig
A kormány által megteremtett, szükséges pénzügyi és szakmai feltételeknek köszönhetően…
Tovább olvasom >Oroszországban gyorsult a kiskereskedelmi forgalom és történelmi mélyponton stagnált a munkanélküliség
Oroszországban gyorsult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése novemberben, miközben a…
Tovább olvasom >